Środa, 14 dzień stycznia zaczynamy Poranek na parezja.pl:

[STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA]

9:00 Dziękuję za dziś i zapraszam jutro o 7.

8:55 Premier Ewa Kopacz zapewniała w wywiadzie, że będzie negocjować z górnikami, jednak rząd nie ma zamiaru ustępować. – Przecież negocjacje polegają na tym, że idzie się na kompromisy, jeśli rząd nie ma takiego zamiaru, to po co dyskutować – komentował redaktor naczelny Telewizji Republika Tomasz Terlikowski – czytam na tvrepublika.pl.

8:50 Czy w ponoć dwóch tomach swego pamiętnika Oleksy dokonał rozrachunku ze swoją „sitwą” i jest w nich ostry jak „k…, brzytwa”? Czy zza grobu dobije ekspremiera, obecnie szefa SLD Leszka Millera i innych, dawnych towarzyszy? – pyta na wpolityce.pl Piotr Cywiński.

8:45 „Zawsze możecie liczyć na rząd” – tak brzmi oficjalne przesłanie Ewy Kopacz do przedsiębiorców. Odkąd została premierem, powtarzała je kilkukrotnie. Niestety, szefowie i urzędnicy resortów wsparciem biznesu nie zawracają sobie głowy. Prezentujemy przykłady z ostatnich dni, które obrazują realny stosunek rządu do polskich firm. Pierwszy dotyczy problemu związanego z interpretacją niemieckich przepisów o płacy minimalnej, drugi zaś – certyfikatów dla firm z branży chłodniczej – pisze gazetaprawna.pl.

8:40 Jak zapowiadali wczoraj związkowcy, dziś górniczy sztab protestacyjny prawdopodobnie przedstawi rządowi kolejną propozycję porozumienia. Górnicy liczą na wznowienie negocjacji – podaje radiomaryja.pl.

8:35 Wczoraj Tuskowi nie pierwszy raz dostało się od Nigela Faragea 🙂

8:30 Szokująca, ale prawdziwa informacja z Niemiec. Władze Schwerte chcą umieścić grupę uchodźców w barakach. Na terenie dawnego obozu koncentracyjnego Buchenwald – czytam na niezalezna.pl.

8:25 Rosjanie, czyli gospodarze piłkarskich mistrzostw świata w 2018 roku mają problem. Przez niski kurs rubla rosną koszty organizacji imprezy. Minister sportu Witali Mutko poprosił… o datki i darowizny – podaje rmf24.pl.

8:20 Jakbyście nie wiedzieli kto wygra, to już wiecie 🙂

tvn

8:15 Trafiłem na telewizyjną relację z wręczania paszportów „Polityki”. Impreza jak impreza, nawet jeśli uświetniona obecnością czołowych dygnitarzy (łącznie z prezydentem RP, „Polityka” ma status oficjalnego organu rządowego). Uderzyła mnie jednak część poświęcona nagrodzie za teatr – pisze na wpolityce.pl Piotr Zaremba.

8:10 Nowe świadczenie rodzicielskie może spowodować odebranie zasiłków, stypendiów czy utratę statusu bezrobotnego i prawa do bezpłatnego leczenia – podaje gazetaprawna.pl.

8:05 Posłowie sejmowej komisji finansów publicznych poparli we wtorek wszystkie poprawki Senatu do budżetu na 2015 r., w tym wniosek by 25 mln zł przeznaczyć na pomoc dla działaczy opozycji antykomunistycznej – informuje radiomaryja.pl.

8:00 W dzisiejszym „Naszym Dzienniku” nie przeocz artykułu o inicjatywie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, która organizuje zajęcia dla uczniów na temat rozwoju człowieka od poczęcia do narodzin – czytam na naszdziennik.pl.

7:55 Prezydent USA Barack Obama wezwał Kongres do ustanowienia prawa, które może pomóc rządowi walczyć z cyberprzestępczością. Chodzi zwłaszcza o ustawę, która ma skłonić sektor prywatny do dzielenia się z rządem informacjami o zagrożeniach w sieci – podaje wpolityce.pl.

7:50 A tu przemówienie JKM, które tak zbulwersowało unijnych biurokratów:

7:45 Rząd zrzuca kolejny problem ze swoich barków. W przypadku bankructwa biura podróży, to marszałek województwa będzie miał obowiązek sprowadzenie do kraju turystów. Tak zapisano w nowelizacji ustawy o usługach turystycznych. Znów nic nie napisano o pieniądzach na te zadania, a klapą zakończył się pomysł powołania Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego – podaje rmf24.pl.

7:40 Nie można być jednocześnie Europejczykiem i popierać „Charlie Hebdo” – tak tłumaczył Janusz Korwin-Mikke słowa, które dziś wzburzyły europosłów. Podczas obrad napisał: „Nie jestem Charlie. Jestem za karą śmierci” – informuje rp.pl.

7:35 Polska interweniuje w KE ws. nowych niemieckich przepisów, w świetle których firmy przewozowe miałyby płacić kierowcom podczas przejazdu przez ten kraj co najmniej 8,5 euro za godzinę. Bruksela nie wyklucza procedury o naruszenie prawa UE – twierdzi PAP.

7:30 Kryzys na Śląsku się pogłębia. Po fiasku rozmów premier Ewy Kopacz ze związkami zawodowymi do protestu dołączają kolejne kopalnie. Na piątek planowane jest posiedzenie Sztabu Protestacyjnego NSZZ „Solidarność”, na którym zdecyduje się, czy strajk rozleje się na inne branże. – Rząd nie chce rozmawiać o problemach i teraz dąży do konfrontacji – mówi nam Wojciech Jasiński, przewodniczący sejmowej komisji gospodarki – podaje niezalezna.pl.

7:25 W 2014 roku wskutek prowadzenia kontroli przez ITD przy użyciu urządzeń rejestrujących -fotoradary stacjonarne i zamontowane w nieoznakowanych samochodach – wystawiono łącznie 427 tys. mandatów karnych – ustalił dziennik.pl.

7:20 Kairski uniwersytet Al-Azhar, uważany za najważniejszy ośrodek teologiczny islamu sunnickiego, oświadczył, że publikacja nowych rysunków Mahometa w tygodniku „Charlie Hebdo” to obraza proroka i prowokacja, której celem jest „wywołanie nienawiści” – podaje rmf24.pl.

7:15 Donald Tusk pojawił się w Parlamencie Europejskim na pierwszej debacie jako szef Rady Europejskiej. Najmocniej zaatakował go brytyjski europoseł Nigel Farage – pisze rp.pl i cytuje słowa eurosceptycznego polityka: „Zarabiał pan 60 tysięcy euro rocznie, teraz zarabia pan aż 300 tysięcy. Gratuluję!”.

7:10 Ludzie są coraz bardziej zdeterminowani, by podjąć strajk głodowy. Na dole jest zimno i wilgotno, więc taki protest może się skończyć nawet śmiercią – grozi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” – podaje wyborcza.pl.

7:05 Minister pracy chce lepszej ochrony ośrodków pomocy społecznej – informuje „Rzeczpospolita”. Władysław Kosiniak-Kamysz w piśmie, które trafiło do samorządów, zaapelował o poprawę bezpieczeństwa pracowników OPS. Przyznał, że do ministerstwa docierają informacje o ich zastraszaniu i wymuszaniu większych świadczeń – czytam na rmf24.pl.

7:00 Nowe fragmenty „taśm prawdy”? Takie informacje podaje najnowsza „Gazeta Polska”:

d