Jest godzina 7, zaczynamy poranek.

9:00 Dziękuje za dzisiejszy poranek i do usłyszenia.

8:50 Avi Weiss, rabin z nowojorskiego Bronxu (uznany przez „Newsweek” za jednego z dziesięciu najbardziej wpływowych żydowskich duchownych w USA), ten sam który w1989 r. był inicjatorem protestu prowadzonego „przeciwko tzw. chrystianizacji Szoah”, zaapelował do Papieża Franciszka o zamknięcie kościoła katolickiego „na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau” – podaje polskaniepodlegla.pl.

8:45

8:40 Górale żądają zwrotu ziemi, na której stoi kolejka na Kasprowy Wierch, bo ta trafiła w ręce cudzoziemców. Protestują też samorządowcy. Tyle że to podhalańskie gminy na transakcję się zgodziły – przypomina dorzeczy.pl.

8:35 Konferencja, na której w środę marszałek Sejmu Radosław Sikorski ogłosi termin wyborów prezydenckich, rozpoczyna oficjalny etap kampanii. W piątek rekomendację PO otrzyma prezydent Bronisław Komorowski, dzień później zaś konwencję swojego kandydata przygotował PiS – czytamy na rp.pl.

8:30 Auta, rowery, tablety – miasta przekonują do rozliczania u nich podatków coraz droższymi prezentami. Ale bogatsi uciekający na obrzeża wolą się tam rozliczać, bo widzą, jak za ich pieniądze przybywa dróg, chodników i przedszkoli – pisze „Metro”.

8:25 Rozpoczęta 4 lutego 1945 r. w Jałcie konferencja Wielkiej Trójki, w której wzięli udział Józef Stalin, Franklin D. Roosevelt i Winston Churchill, do dziś pozostaje symbolem zdrady zachodnich sojuszników wobec Polski i ich zgody na podporządkowanie Europy Wschodniej totalitarnemu imperium sowieckiemu – przypomina wpolityce.pl.

8:20 Zaostrzył się protest w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Górnicy we wszystkich kopalniach spółki rozpoczęli strajk pod ziemią. W każdej kopalni podziemny protest prowadzi kilkadziesiąt osób – informuje „Solidarność” – podaje niezalezna.pl.

8:15 Marszałek Sejmu Radosław Sikorski ogłosi datę wyborów prezydenckich. Wiadomo, że muszą się odbyć w maju. Do wyboru są trzy niedziele: 3 maja, 10 maja i 17 maja – informuje polskieradio.pl.

8:10 Korea Północna oświadczyła w środę, że nie widzi potrzeby jakichkolwiek negocjacji z USA, oskarżyła Waszyngton o próby obalenia władz w Pjongjangu oraz zagroziła odpowiedzią nuklearną i atakami hakerów w odpowiedzi na „jakąkolwiek agresję amerykańską” – podaje wpolityce.pl.

8:05 Premier Ewa Kopacz powiedziała na konferencji prasowej, że podczas głosowania w Sejmie nad ustawą ratyfikującą konwencję ws. przemocy wobec kobiet nie będzie dyscypliny partyjnej. Tymczasem okazuje się, że szefowa rządu nie mówiła prawdy, bo zamiast dyscypliny będzie groźba utraty miejsc na listach wyborczych – czytam na tvrepublika.pl.

8:00 Głęboko wierzę w filozofię Ewy Kopacz i filozofię jej polityki. (…) Rząd w przypadku JSW nie jest stroną w sprawie. To jest spółka notowana na giełdzie. To nie jest spór z rządem – mówi Michał Kamiński, nowy szef CIR na antenie TOK FM.

7:55 Od kilku tygodni cała Polska śledzi sprawę komornika, który bezprawnie zajął rolnikowi ciągnik za długi sąsiada. Historia, którą jako pierwsza opisała „Gazeta Polska Codziennie”, odbiła się tak szerokim echem, że wczoraj działalność komorników omawiała sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. „Bandyci”, „złodzieje”, „paserzy” – to tylko niektóre określenia, użyte przez posłów wszystkich klubów pod adresem komorników – podaje niezalezna.pl.

7:50 Niemcy wyślą na manewry do naszego kraju jeden z największych kontyngentów wśród państw NATO. W tym roku w Polsce będzie ćwiczyło 1700 niemieckich żołnierzy. To precedens w historii III RP – pisze „Rzeczpospolita”.

7:45 A tak prezentuje się okładka „Gazety Polskiej”:

wsiak

7:40 Tak apropo Sawickiego 😉

 jabłoń

7:35 Różnica pomiędzy Bronisławem Komorowskim a Adamem Jarubasem jest taka, że nasz kandydat nie dzieli Polaków – mówi Marek Sawicki w TOK FM.

7:30 Moim zdaniem jest to działanie naszej władzy, która chce pokazać że górnicy są chuliganami i że podpalają Polskę. To ma nas zdyskredytować – mówił Sylwester Śpiewak z kopalni Mysłowice na antenie Telewizji Republika.

7:25 IPN ustalił nazwiska kilkuset oprawców, którzy brali udział w masowych egzekucjach Polaków w okolicach Warszawy. Umorzono obszerne śledztwo w tej sprawie – informuje polskatimes.pl.

7:20 „Chcę wyrazić duże, ogromne poparcie dla premier Ewy Kopacz. Dziś są w Polsce równi i równiejsi, tak nie może być” – któż to? Ano Janek Tomaszewski, były poseł PiS, któremu teraz się odwidziało. Co, kasy zabrakło? Ech, honor… honor… nie znam… To klasyczna maksyma polskiego polityka.

7:15 Jeszcze w tym roku w Wielkiej Brytanii może urodzić się dziecko z materiałem genetycznym trzech osób. Izba Gmin w głosowaniu zdecydowała o dopuszczeniu nowej kontrowersyjnej techniki rozrodu – podaje rp.pl.

7:10 Znam wszystkie osoby wybrane przez panią premier i one nie są przypadkowe – mówił o zmianach w otoczeniu Ewy Kopacz nowy sekretarz stanu w KPRM Michał Kamiński. – Ta drużyna to bardzo przemyślana konstrukcja – podkreślił w programie „Tak jest” w TVN24. – Kamiński jako szef informacji rządowej to koszmar senny Jarosława Kaczyńskiego. Jak Antoni Macierewicz proszący o azyl polityczny w Rosji – ocenił Roman Giertych – czytam na tokfm.pl.

7:05 A tak prezentuje się okładka „Polityki”. Szczucia ciąg dalszy, szkoda że nie przedstawili protestujących na czołgach, między zgliszczami miasta…

POL

7:00 Gorąca noc za nami…

Dziś około 13 mają zostać wznowione rozmowy związkowców z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Trzy godziny wcześniej, przed siedzibą spółki w Jastrzębiu Zdroju, znowu ma dojść do manifestacji. Po wczorajszych burdach policja zatrzymała 10 osób. W stronę funkcjonariuszy poleciały petardy, świece dymne i płyty chodnikowe. Policja użyła gazu i broni gładkolufowej – pisze rmf24.pl.