Dzień Dobry. Zaczynamy kolejny „Poranek na parezja.pl”. Będę z Państwem od godziny 7 do 9. Zapraszam do komentowania na bieżąco. 

[STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA]

9:00 Dziękuję za dziś, i zapraszam jutro o godzinie 7.

8:55 W gminie Świerzno wybory należy powtórzyć – zdecydował Sąd Okręgowy w Szczecinie. Jednego z radnych w tej gminie wybrano w losowaniu, bo rzekomo zdobyli taką samą liczbę głosów. Ale odkryto błędy w wydawaniu kart wyborczych – pisze niezalezna.pl

8:50 W najbliższą sobotę Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PLL LOT ma podjąć decyzję o przymusowym wykupie akcji pracowniczych – dowiedział się jeden z portali internetowych. Byłoby to przygotowanie do prywatyzacji firmy – czytam na radiomaryja.pl.

8:45 Zamiast na resocjalizację trafiają na zamknięte oddziały psychiatryczne. Już teraz pomocy specjalisty wymaga 630 tys. dzieci poniżej 18. roku życia. Prognozy są jeszcze gorsze – alarmuje naszdziennik.pl.

8:40 Na nic nie zdały się apele onkologów i lekarzy rodzinnych. Nie będzie spotkania premier Ewy Kopacz z medykami przed wejściem w życie Pakietu Onkologicznego. Środowisko medyczne chciało przekonać szefową rządu, że sztandarowa reforma ministra zdrowia jest źle przygotowana i będzie oznaczać chaos dla pacjentów. Onkolodzy proponowali, by przesunąć start reformy, a w tym czasie przeprowadzić pilotaż – czytam na rmf24.pl.

8:35 16 grudnia 1952 r. w kazamatach więzienia mokotowskiego w Warszawie zamordowany został kmdr. Stanisław Mieszkowski – obrońca polskiego Wybrzeża, więzień niemieckich oflagów, po wojnie komandor Marynarki Wojennej, fałszywie oskarżony o działalność szpiegowską w ramach tzw. spisku komandorów – przypomina portal prawy.pl.

8:30 Teraz jest już jasne, czym wywołana była bezprecedensowa aktywność rosyjskich wojsk w obwodzie kaliningradzkim. To był niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej, ogłoszony 5 grudnia – pisze rmf24.pl.

8:25 

8:20 W latach 80., po wyjściu z ośrodka internowania w Jaworzu, Bronisław Komorowski prowadził rozmowy z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa – wynika z archiwów Instytutu Pamięci Narodowej. Obecny prezydent krytykował m.in. Jacka Kuronia oraz – jak napisał oficer SB – „wyraził ponadto chęć na podtrzymanie dialogu operacyjnego”. Było to przyczyną wniosku bezpieki o uchylenie internowania obecnego prezydenta – ujawnia „Gazeta Polska Codziennie”.

8:15 „Mam przekonanie, że sobotni marsz pokazał mobilizację” – mówi Zbigniew Ziobro w Radiu RMF FM.

8:10 Sejm ma się dziś zająć projektem przyszłorocznego budżetu państwa. Podczas dotychczasowych prac nad projektem w komisji finansów publicznych zgłoszono 50 poprawek, a komisja zarekomendowała pozytywnie 22 z nich – w większości autorstwa PO. Dotyczą one m.in. rezerwy na żłobki i podwyższenia wydatków na CBŚ – czytam na radiomaryja.pl.

8:05 Kursy realizowane przez pociągi Pendolino wypierają z nowego rozkładu tanie połączenia. Nowy rozkład jazdy obowiązuje od niedzieli, a pasażerowie, którzy kierują się dotychczasowymi nawykami, mogą się rozczarować przy kasie – czytam na naszdziennik.pl.

8:00 Na dobre notowania prezydenta wpływ mogą mieć forsowane przez Bronisława Komorowskiego rozwiązania prorodzinne. Bo jak ocenia Bartosz Marczuk z „Rz”, „Komorowski umiejętnie łączy jeden z priorytetów swojej prezydentury – politykę na rzecz rodziny – z chęcią zachowania dość konserwatywnego wizerunku” –czytam na tokfm.pl.

W kwestii „konserwatyzmu” Prezydenta:

7:55 Dopiero 2 stycznia były minister Sławomir Nowak przestanie być posłem. PO chce się go pozbyć z klubu wcześniej – pisze rp.pl.

7:50 Partią, której europarlamentarzyści mają najwięcej asystentów jest… Kongres Nowej Prawicy. Średnio każdy z nich ma ich aż 16,25 pomocnika – pisze polskiepiekielko.pl.

7:45 Prezesi Sądów Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Prezes Trybunału Konstytucyjnego wydali wspólne oświadczenie. Słowa Jarosława Kaczyńskiego na wiecu PiS o naciskach na sądy są „znieważające”. – Zdanie nawiązuje do najgorszych zwyczajów walki politycznej sprzed 1989 roku – piszą – informuje tokfm.pl.

7:40 W sferze przemocy polegającej na braku dostępu obywateli do informacji osiągnęliśmy pułap kłamstwa sowieckiego. Stopień zakłamywania rzeczywistości jest u nas taki sam jak w Rosji, różni nas już tylko skala fizycznej przemocy. Czym różni się kłamstwo TVN-u od kłamstw Russia Today? Niczym – mówił na antenie Telewizji Republika historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Andrzej Nowak.

7:35 Alarmująco wzrosła liczba zatruć dopalaczami. W tym roku blisko 2 tys. osób z podejrzeniem ich zażycia trafiło do szpitali. To trzy razy więcej niż w ubiegłym – alarmuje „Rzeczpospolita”.

No cóż, czas odtrąbić kolejny sukces „władzy”, która „walczyła” z dopalaczami na śmierć i życie…

7:30 Nowy przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk – rozczarowuje Ukrainę. Ukraińscy dyplomaci skarżą się, że Tuska nie chce zaprosić na czwartkowy szczyt prezydenta Petro Poroszenki, który w tym dniu będzie w Brukseli – informuje rmf24.pl.

7:25 Orbana czeka ciężka zima. I nie chodzi wcale o prognozę pogody, ale coraz większą niechęć społeczną wobec jego prawicowego populizmu. Ruch społecznego sprzeciwu nie zastąpi opozycji, ale może wymusić na Orbanie zmianę kursu – pisze newsweek.pl.

7:20 By uciąć wszelkie podejrzenia związane ze stanem zdrowia generała Czesława Kiszczaka, prokurator z IPN złożył wniosek o przebadanie go. – Niech w porozumieniu z prokuraturą złoży wniosek o poddanie się karze. Nikt nie będzie się domagał tego, by ostatnie dni swojego życia odsiedział w więzieniu – zapewnia mecenas Maciej Bednarkiewicz. Materiał magazynu „Czarno na białym” – czytam na tvn24.pl.

7:15 Prywatnym sieciom medycznym wyrasta konkurencja. W tym roku PZU jest rekordowo aktywne na rynku medycznym – przejmuje kolejne regionalne prywatne sieci placówek zdrowotnych w różnych zakątkach Polski – donosi „Gazeta Wyborcza”.

7:10 Stypendia dla dzieci żołnierzy, którzy zginęli lub zostali ranni służąc w Afganistanie i Iraku, przekazał w poniedziałek szef BBN Stanisław Koziej. Środki zebrała fundacja „Dorastaj z nami” w ramach akcji „Semper Fi” pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego – podaje PAP.

7:05 ​Prowadząca śledztwo w sprawie afery podsłuchowej Prokuratura Warszawa-Praga przedłuży je o kolejne miesiące. Jak dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM Tomasz Skory, trwające już pół roku postępowanie wciąż dalekie jest od zakończenia.

Dalekie od zakończenia? Komentarz mam jeden. „Ch*j, dupa i kamieni kupa”.

7:00 Ciekawostka o poranku: W poniedziałek trzy szkoły w Lęborku zostały zamknięte na kłódkę. Na drzwiach pojawiła się kartka z napisem – „Szkoła zamknięta z powodu epidemii debilizmu” oraz kartka z wulgaryzmami – informuje niezalezna.pl.