Wtorek, 27 stycznia zaczynamy Poranek!

9:00 Dziękuje za dziś i zapraszam jutro na godzinę 7.

8:50 Najnowszy tygodnik „wSieci” publikuje sondaż TNS Polska, z którego wynika m.in, że blisko 40 proc. ankietowanych uważa, że przyczyną katastrofy w Smoleńsku mógł być zamach. Jak można ten wynik zinterpretować, skoro w 2011 r. uważało tak zaledwie 8 proc. badanych? – podaje wpolityce.pl.

8:45 Jedna z piosenek z kapitalnej płyty Bastiego – „Mowa nienawiści”.

8:40 Najwyższe pensje lekarskie są w wielkopolskich szpitalach, gdzie ordynatorzy zarabiają miesięcznie 16 tys. zł brutto. Takie informacje podaje „Rzeczpospolita” w oparciu o dane Ministerstwa Zdrowia. Sporządzony przez resort raport za rok 2014 obejmuje zarobki medyków z 637 szpitali w całej Polsce.

8:35 W przyszłym roku wystartują dwie kampanie promujące nasze produkty mleczne. Do kupnapolskich twarogów, serów żółtych i mleka będą przekonywani nie tylko mieszkańcy naszego kraju, ale także Litwy, Azerbejdżanu i Kazachstanu – pisze „Puls Biznesu”. Polska Izba Mleka oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i ProducentówMleka właśnie rozpisały dwa przetargi. Do wydania mają po ponad 8 i pół miliona złotych – podaje biztok.pl.

8:30 Żydzi chcą być Polakami. Większość nie zna języka polskiego, część nie wie gdzie Polska leży, jednak masowo ubiegają się o polski paszport i jak się okazuje z powodzeniem – pisał wczoraj tvn24.pl.

8:25 Pasterz z Mongolii Wewnętrznej, regionu na północy Chin, popełnił samobójstwo przed budynkiem rządowym w proteście przeciwko zawłaszczaniu ziem przez władze – poinformowała we wtorek organizacja broniąca praw Mongołów oraz rodzina mężczyzny – informuje rp.pl.

8:20 Na całym świecie użytkownicy Facebooka i Instagrama nie mogą korzystać z serwisów. Awaria dotyczy zarówno dostępu na urządzeniach mobilnych jak i w aplikacji tradycyjnej – podawał kilkanaście minut temu rmf24.pl.

8:15 Branża automotive w Polsce wypracowuje blisko 10 proc. PKB i odpowiada za jedna dziesiątą polskiego eksportu. Według prognoz AutomotiveSuppliers.pl w 2014 r. wartość eksportu wyniosła 18,6 mld euro. W Europie Polska uznawana jest za zagłębie samochodowe. Chociaż nie ma własnej – sprzedawanej i produkowanej w Polsce – marki aut osobowych, a popyt wewnętrzny na nowe auta wciąż jest poniżej potencjału rynku – czytam na wprost.pl.

8:10 W oczekiwaniu na nadejście potężnej śnieżycy, o godz. 23 (godz. 5 czasu polskiego) w wielu miastach na Wschodnim Wybrzeżu USA zaczął obowiązywać zakaz ruchu samochodów. Zwykle tętniący życiem Nowy Jork opustoszał; po ulicach jeżdżą głównie pługi śnieżne. O godz. 23 przestało działać nowojorskie metro, nie jeździły autobusy, mosty ma Manhattanie były pozamykane, a tysiące lotów zostało odwołanych – podaje rmf24.pl.

8:05 Doniesienie Jacka Żakowskiego, po sensacyjnych informacjach „Wprost” nt. Magdaleny Ogórek. Wobec kandydatki SLD ma być „szykowana operacja, która ma ją oczernić, zmusić do rezygnacji ze startu”. „Nasuwa to podejrzenie, że zostało popełnione przestępstwo m.in. ujawnienia informacji niejawnej i groźby bezprawnej. W związku z tym proszę o wszczęcie odpowiedniego postępowania” – napisał Żakowski do prok. Andrzeja Seremeta – czytam na tokfm.pl.

Hmm, czyżby Dżeku liczył na jakieś stanowisko?

8:00 Polityczna burza wokół wypłaty tak zwanych ekwiwalentów pieniężnych dla członków Zarządu Województwa Świętokrzyskiego za zaległy urlop w kadencji 2010-2014. Według danych przekazanych „Echu Dnia” przez służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach pięciu przedstawicieli władz samorządowych regionu otrzymało w sumie 132 tysiące złotych – czytam na echodnia.eu.

7:55 Pigułka ta nie jest lekiem, co próbują nam wmówić polski minister zdrowia i pani premier Kopacz oraz urzędnicy unijni, nakłaniając państwa członkowskie do jej rozpowszechniania. Jest to kłamstwo propagandowe unijnych środowisk lewackich oraz nadużycie przez nich władzy. Nie jest zatem prawdą, że Polska musi wprowadzić na swój narodowy rynek tę pigułkę. Unia może wykonywać bowiem tylko kompetencje wyraźnie przekazane jej w traktatach – mówi dla „Naszego Dziennika” o pigułce „dzień po” Krystyna Pawłowicz.

7:50 FBI aresztowało pracownika rosyjskiego banku w Nowym Jorku. Amerykańskie władze oskarżają go o szpiegostwo gospodarcze. Twierdzą, że Jewgienij Burjakow to członek siatki agentów rosyjskiego wywiadu SWR. Inni jej członkowie wyjechali z USA, korzystając z immunitetu dyplomatycznego – podaje tvn24.pl.

7:45 Populistyczna lewicowa SYRIZA wraz z jeszcze bardziej radykalną prawicową ANEL stworzyły wczoraj nowy rząd Grecji. Obydwie żądają od Europy umorzenia długów zagrożonego bankructwem kraju – pisze wyborcza.pl.

7:40 Trybunał Konstytucyjny nierzadko rozstrzyga na korzyść Kościoła katolickiego w sprawach, gdy jest on jedną ze stron. Wystarczy spojrzeć na głośne orzeczenia z ostatnich lat dotyczące oceny z religii na świadectwach, dopłacania do katolickich uczelni i Komisji Majątkowej. Może to wyjaśniać, dlaczego prof. Andrzej Rzepliński, prezes TK, dostał papieski medal za pracę na rzecz Kościoła – węszy i płacze tokfm.pl.

7:35 W Wielkiej Brytanii zamknięto katolicką szkołę za wypowiedź 10-letniego ucznia, który skrytykował muzułmanów – czytam na niezalezna.pl.

7:30 Spór prezydent stolicy ze źle widzianymi w PO władzami jednej z dzielnic zaczyna odbijać się na mieszkańcach – pisze rp.pl.

7:25 Byli więźniowie Auschwitz, a także przedstawiciele blisko 50 krajów oraz duchowni różnych religii upamiętnią dziś 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. 27 stycznia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – przypomina Telewizja Republika.

7:20 Radni sejmiku województwa podkarpackiego przyjęli na poniedziałkowej sesji apel do Ministerstwa Zdrowia i parlamentarzystów, w którym sprzeciwiają się wprowadzeniu do sprzedaży tabletki “dzień po” bez recepty – podaje Radio Maryja.

7:15 Sobotni atak na strategiczny ukraiński port Mariupol, dokonany przez prorosyjskich separatystów, wskazuje, że celem Moskwy jest zwiększenie kontrolowanego przez nią terytorium – powiedziała w poniedziałek ambasador USA przy ONZ Samantha Power – informuje PAP.

7:10 Resort infrastruktury i rozwoju chce przekonać samorządy do stworzenia wspólnej strategii lotniskowej. Chodzi o to, by nie powstawały porty-widma, do których trzeba dopłacać. O sprawie pisze „Gazeta Wyborcza”.

7:05 Niedostosowane do wzrostu sześciolatków ławki i stoliki, brak sal gimnastycznych, świetlice szkolne, w których przebywają też nastolatki – to tylko niektóre problemy zgłaszane przez rodziców. Szkoły wciąż nie są gotowe na przyjęcie sześcioletnich dzieci – alarmuje dzisiejszy „Nasz Dziennik”.

7:00 Resort nauki wydał sprzeczne interpretacje przepisów dotyczących uczelni. To z kolei może w przyszłości skutkować unieważnieniem dyplomów. O sprawie pisze „Rzeczpospolita”.