Dzień Dobry, zaczynamy Poranek.

9:00 Dziękuje za dziś, zapraszam jutro o 7.

8:50 Na Facebooku powstał profil „Wileńska Republika Ludowa” zachęcający do powstanie przeciwko Litwie. „Żądamy wprowadzenia polskich „zielonych ludzików” na Wileńszczyznę i przeprowadzenia tam referendum wśród autochtonicznej ludności” – czytamy na Facebooku. Autorzy strony jako swój adres internetowy podają stronę Związku Strzeleckiego „Strzelec” (zs.mil.pl). Jest to jawna prowokacja, pisze Zarząd „Strzelca”, który odniósł się do ww. sprawy. Zostanie złożone zawiadomienie do właściwych organów ścigania – pisze niezalezna.pl.

8:45 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych sprawdziło, jak zmieniła się absencja funkcjonariuszy służb mundurowych w ciągu pierwszego półrocza obowiązywania nowej ustawy, do analogicznego okresu w 2013 r. (czerwiec-listopad). Dane pokazują, że zdecydowanie spadła liczba funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich. Ustawa L-4 wprowadziła od 1 czerwca 2014 r. zmniejszenie uposażeń funkcjonariuszy za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby, która nie ma związku ze służbą – ze 100% do 80% uposażenia – informuje polskiepiekielko.pl.

8:40 W każdym okręgu Prawa i Sprawiedliwości powstanie lokalny sztab wyborczy kandydata tej partii w wyborach prezydenckich Andrzeja Dudy. PiS powoła też korpus ochrony wyborów – podaje polskieradio.pl.

8:35 Dwie główne hiszpańskie partie polityczne porozumiały się w sprawie wniesienia projektu ustawy antyterrorystycznej. Zakłada ona wprowadzanie kary dożywotniego więzienia dla sprawców zamachów terrorystycznych – podaje rmf24.pl.

8:30 Tomasz Terlikowski w felietonie w „Rzeczpospolitej” postawił tezę, że aby przeciwdziałać przemocy w rodzinie, nie wolno ratyfikować konwencji o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (bo w istocie jest przeciw rodzinie i tradycji), ale wystarczy wspierać Kościół, który chroni tradycyjną rodzinę (to skuteczniejsza metoda ochrony rodziny) – pisze wyborcza.pl, nie próbując kryć ironii i złośliwości.

8:25 Za pięć czy osiem lat koniunktura na węgiel powróci. Ale doczekają jej tylko te kopalnie, które zostaną zrestrukturyzowane i doinwestowane. A ja buduję własną – mówi Krzysztof Jędrzejewski, prezes Kopeksu dla forbes.pl.

8:20 Abp Henryk Hoser w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną przyznał, że „Kościół zdradził Jana Pawła II, bo praktyka duszpasterska dotycząca małżeństwa i rodziny nie poszła za głosem papieża” – informuje rp.pl.

8:15 Szef gabinetu ministrów rządu Argentyny i prawa ręka prezydent tego kraju, Jorge Capitanich, w poniedziałkowy wieczór w czasie zwołanej przez siebie konferencji prasowej porwał kilka artykułów z ogólnokrajowego dziennika „Clarin”. W gazecie od tygodni padają oskarżenia pod adresem prezydent kraju Cristiny Fernandez i jej środowiska – podaje tvn24.pl.

Swoją drogą, co oni mają z tym darciem gazet? Grodzka, Capitanich… A dopiero co wszyscy byli „Charlie” i bronili wolności słowa…

8:10 Od roku w całym kraju obowiązuje nowy system gospodarowania śmieciami. Z punktu widzenia resortu środowiska reforma zakończyła się sukcesem, choć pojawiły się problemy związane z monopolistyczną pozycją niektórych regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Ministerstwo nie planuje w tym roku kolejnych nowelizacji ustawy, ale liczy na działania ze strony UOKiK-u – podaje wprost.pl.

8:05 Funkcjonariusze Służby Więziennej z województwa śląskiego zorganizowali akcję masowego wysyłania listów do premier Ewy Kopacz. Wysłano prawie 1200 listów, w których poruszono sprawę trudnej sytuacji SW. – W grę wchodzi udział w protestach na ulicy – mówi w rozmowie z nami Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ FiPW w Katowicach – informuje Telewizja Republika.

8:00 Odetchnęliśmy z głęboką ulgą, bo trudno się było pogodzić z sytuacją, że szczątki ojca poniewierają się nie wiadomo gdzie, jedne tu, drugie tam, tak jak chcieli tego esbecy. Teraz już będzie przynajmniej wszystko jak należy złożone w jednym grobie – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Marek Franczak, syn sierżanta Józefa Franczaka „Lalek”.

7:55 Dobrze byłoby, żeby Muzycy z Filharmonii Narodowej zarabiali więcej. Ale w żadnym kraju świata nie gwarantuje się absolwentom, że będą mieli dobrze opłacane miejsca pracy – stwierdziła błyskotliwie minister kultury Małgorzata Omilanowska w rozmowie z TOK FM. W ten sposób odniosła się do możliwych strajków muzyków Filharmonii.

7:50 Frankowicze, czyli osoby, które wzięły kredyt we frankach szwajcarskich, zdecydowali się zawiadomić Prokuraturę Generalną o popełnieniu przestępstwa przez zarządy banków. Do wczoraj wpłynęło ich już ok. 100 – informuje „Rzeczpospolita”.

7:45 „Tylko kilkadziesiąt tysięcy złotych wpłynęło dotąd na rzecz budowy pomnika upamiętniającego płk. Ryszarda Kuklińskiego w Krakowie” – pisze wtorkowy „Dziennik Polski”. Gazeta podkreśla, że aby ruszyła budowa, potrzeba przynajmniej 400 tys. złotych. Niestety, do zebrania tej kwoty jest jeszcze bardzo daleko – czytam na rmf24.pl.

7:40 Tak prezentuje się okładka „Angory”. Jak widać niżej, poseł Godson podszedł do tego z humorem. Natomiast czołowi detektywi III RP, psy tropiące faszyzm i rasizm – TOK FM i gazeta.pl już niuchają i drżą z oburzenia nad rzekomym rasizmem. Ależ ubogie życie muszą mieć te pajacyki…

Angora

7:35 14 organizacji lewicowych skupionych wokół partii Zielonych zdecyduje dziś, czy przeprowadzać prawybory, czy wysunąć obecnie jedynego kandydata na prezydenta Annę Grodzką. Rzecznik ugrupowania nie ukrywa, że kampania prezydencka to dla Zielonych tylko preludium przed wyborami parlamentarnymi – podaje niezalezna.pl.

7:30 Zdjęcia do filmu „Smoleńsk” w reż. Antoniego Krauzego zaczną się pod koniec lutego w Warszawie – zapowiada producent Maciej Pawlicki. Pytany o krytyczną opinię ekspertów PISF na temat scenariusza, odpowiada: film ocenią widzowie – informuje rmf24.pl.

7:25 Sławomir Izdebski straszy moją 82-letnią matkę. Mówi, że zablokuje dom i zrobi burdę na podwórku – mówił na antenie Radia Zet minister rolnictwa Marek Sawicki. W rozmowie ze stacją przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych odpowiedział na zarzuty ministra. – Nikomu nic takiego nie mówiłem, nic takiego nie planuję – zaznaczył Izdebski – pisze wprost.pl.

7:20 Zespół Macierewicza ds. tragedii smoleńskiej żąda wyjaśnień, „gdzie prokuratura zgubiła ponad 5 minut rozmów z wieży. W nieobecnych fragmentach zapisu ma się znajdować m.in. kilkanaście wypowiedzi ppłk. Pawła Plusnina oraz kilka wypowiedzi nieznanych osób – pisze „Gazeta Polska Codziennie”.

7:15 W gminie Iwanowice ruszyła procedura likwidacji pięciu szkół samorządowych – informuje naszdziennik.pl.

7:10 Blisko 98,5 proc. pracowników PKP Cargo, którzy wzięli udział w referendum strajkowym, opowiedziało się za tą formą protestu. O terminie, miejscu i sposobie przeprowadzenia akcji strajkowej zdecydują kolejarskie centrale związkowe. Kolejarze to kolejna grupa po górnikach i rolnikach, która zdecydowała się na zaostrzenie formy protestu – pisze niezalezna.pl.

No cóż, zbliża się wiosna… ciepło… władza może mieć poważny problem.

7:05 Pierwsze przychodnie specjalistyczne i szpitale rezygnują z pakietu onkologicznego. Nie są w stanie badać pacjentów tak szybko, jak chce minister zdrowia – czytamy w „Metrze”.

7:00 Tak prezentuje się sesja Palikota do Newsweeka, o której wspomniałem wczoraj. Bardzo stylowo nieprawdaż?

p