Dzień Dobry. Zaczynamy wtorkowy „Poranek na parezja.pl”. Będę z Państwem od godziny 7 do 9. Zapraszam do komentowania na bieżąco. 

[STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA]

9:00 Dziękuję za dziś i zapraszam jutro o 7.

8:55 Czy gen. Czesław Kiszczak wywinie się od odpowiedzialności? – pyta dzisiejszy „Nasz Dziennik”. Jak czytamy w gazecie, adwokat generała nie chce, by jego klienta przymusowo doprowadzono na badania lekarskie. Dziś będzie rozpatrywane zażalenie w tej sprawie. Chodzi o proces dot. wprowadzenia stanu wojennego.

8:50 „Rzeczpospolita” dotarła do fragmentów raportu przygotowanego przez CERT, czyli Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe. To instytucja odpowiedzialna za bezpieczeństwo polskich urzędów w sieci. Dokument wystawia członkom PKW miażdżącą ocenę – ignorowali oni ostrzeżenia ekspertów i zapewniali, że wszystkie kłopoty rozwiążą samodzielnie – czytam na onet.pl

8:45 Radosław Sikorski powinien udowodnić, gdzie służbowo jeździł za pieniądze z Sejmu – uważa Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji. Jak jednak mówił „Jeden na jeden”, wyjazdy marszałka Sejmu z siedmiu ostatnich lat go nie bulwersują. – Wychodzi średnia miesięczna 1,1 tys. kilometrów – powiedział Halicki.

8:40 Według Romana Giertycha, wywiad udzielony przez Hofmana tygodnikowi „wSieci”, to zapowiedź powrotu byłego rzecznika PiS do łask Jarosława Kaczyńskiego. – Trwa akcja oczyszczania Hofmana. Jarosław Kaczyński rzuca mu koło ratunkowe – ocenia Giertych.

No cóż, panu Giertychowi proponuję zająć się swoim kolesiem Sikorskim i jego dziesiątkami tysięcy, które zachachmęcił.

8:35 Polacy mają dość przekrętów z poselskimi delegacjami – donosi „Rzeczpospolita”. Aż 87 proc. respondentów badania IBRiS dla dziennika chce, by politycy, którzy nieprawidłowo rozliczali zagraniczne podróże, zrzekli się mandatu posła.

8:30 Grupa hakerska, która twierdzi, że włamała się do komputerów i sieci należącej do studia Sony Pictures, zażądała wycofania komedii „The Interview” o spisku na życie przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. Taką informację podały amerykańskie media – informuje rmf24.pl.

8:25 Na wniosek Poczty Polskiej urzędy skarbowe weszły na setki tysięcy kont. Ale egzekucję można zawiesić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji tonie we wnioskach o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego – podaje gazetaprawna.pl

8:20 Muzyka ambitna na dziś:

8:15 Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i włoska prezydencja UE porozumieli się wstępnie w sprawie budżetu Unii na 2015 r. oraz uregulowania zaległych płatności za rok bieżący – podaje naszdziennik.pl.

8:10 Pełnomocnik Sejmu do spraw walki z korupcją nie zostanie powołany w tym roku – ustalił nasz dziennikarz Krzysztof Berenda. Kancelaria Sejmu ma problem ze spełnieniem jednej ze sztandarowych obietnic marszałka Radosława Sikorskiego. Po wybuchu tak zwanej afery madryckiej z niewłaściwym rozliczaniem wyjazdów przez posłów, Sikorski zapowiedział powołanie urzędnika do walki z oszustwami – podaje rmf24.pl.

8:05 Niemcy są po USA głównym celem imigrantów. Obywatele mają już dość przybyszów i protestują – podaje rp.pl

8:00 „Sikorski prawa nie łamał, ale na pewno nie było to przyzwoite” – piszą w „Gazecie Wyborczej” Wojciech Czuchnowski i Agata Nowakowska o ujawnionej przez „Wprost” sprawie służbowych podróży Radosława Sikorskiego. Choć przysługiwała mu limuzyna BOR, pobierał ryczałt za prywatne auto. „Posłom wierzy się na słowo” – przyznaje w „Rzeczpospolitej” Bartosz Węglarczyk – czytam na tokfm.pl.

7:55 Rok 2014 to katastrofalny rok dla milionów dzieci dotkniętych konfliktami w Syrii, Republice Środkowoafrykańskiej, Iraku, Sudanie Południowym, na Ukrainie czy w Strefie Gazy – ocenił Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) – czytam na tvrepublika.pl.

7:50 „650 złotych za przejazd Pendolino bez biletu to kara, która musi być zmniejszona. To przesada” – przyznaje w rozmowie z RMF FM wiceminister infrastruktury Zbigniew Klepacki. Jak dowiedział się Mariusz Piekarski, PKP Intercity pracuje nad zmianami. W tych pociągach kara ma być dużo niższa. Tymczasem ​minister odpowiedzialny za koleje nie zmienia zdania w sprawie sprzedaży biletów na pokładzie Pendolino.

7:45 Amerykanie stwierdzają w badaniach te same wnioski, które my stwierdzamy. Opinia o zamachu jest coraz bardziej popularna w środowiskach władzy i wojskowych USA.  Dziś istnieje ogromna szansa na wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej– mówił w wieczornych „Wolnych głosach” w Telewizji Republika Antoni Macierewicz.

7:40 Czeskie służby otrzymały specjalną instrukcję, która zaleca szczególnie dokładne kontrolowanie artykułów spożywczych pochodzących z Polski – podaje radiomaryja.pl.

7:35 Ponad rok od przekazania Polakom przez ukraińskie samorządowe władze Lwowa obiektu, w którym mieścić się ma Dom Polski, sprawa wciąż stoi w miejscu. Problem dotyczy własności działki, na której posadowiony jest budynek. Bez uregulowania tej kwestii wszelkie nakłady ze strony Polski mijają się z celem – informuje naszdziennik.pl.

7:30 Podział na sektory oznaczone odrębnymi kolorami i jeszcze więcej pilnujących nauczycieli. Jak donosi „Gazeta Wyborcza” – Centralna Komisja Egzaminacyjna zaostrza zasady egzaminów końcowych – przywołuje onet.pl.

7:25 Premier Turcji Ahmet Davutoglu poinformował w poniedziałek w Warszawie o zniesieniu obowiązku wizowego dla polskich obywateli. „To dobra wiadomość dla polskich turystów” – uznała premier Ewa Kopacz – informuje PAP.

7:20 Marszałek sejmu Radosław Sikorski zabiera głos w sprawie poselskich wyjazdów. Polityk PO napisał na Twitterze, że podczas jednego z posiedzeń prezydium sejmu rozważano reformę wszystkich rozliczeń podróży parlamentarzystów – informuje wp.pl

7:15 Do portalu Niezalezna.pl napisał przedstawiciel biuraprasowego PKW. Jest oburzony, że „bez jego zgody” opublikowaliśmy nagranie rozmowy z nim – kompromitujące jego i Państwową Komisję Wyborczą. Wyjaśnia też, że PKW ma 14 dni na… podanie informacji o liczbie nieważnych głosów w poszczególnych powiatach i miejscowościach – informuje niezalezna.pl

7:10 Najmłodsze dzieci biją europejskie rekordy w czasie spędzonym bez rodziców – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Polskie jednoroczniaki i dwulatki przebywają w żłobkach o 12 godzin tygodniowo więcej niż ich rówieśnicy z innych krajów UE.

7:05 Czy 1 stycznia gabinety lekarskie będą czynne? Sytuacja jest napięta, bo lekarze rodzinni nie mogą się porozumieć z NFZ. Ci pierwsi grożą zamknięciem gabinetów, drudzy w negocjacjach są nieugięci. Poszło o pakiet onkologiczny, który ma obowiązywać od przyszłego roku – informuje tvn24.pl

7:00 Senat USA ma dziś opublikować streszczenie swego raportu na temat brutalnych przesłuchań, które CIA prowadziła w tajnych ośrodkach poza granicami kraju. Według różnych źródeł nazwy lokalizacji pozostaną utajnione – czytam na rmf24.pl