Sztabka złota. foto: wikimedia.commons.org
Sztabka złota. foto: wikimedia.commons.org

Media informują, ze Ministerstwo Środowiska oddało obcemu kapitałowi złoża miedzi warte miliard dolarów. W rzeczywistości korporacji kanadyjskiej chodzi o złoto, którego jest nawet 100 ton na Dolnym Śląsku.

Leszno Copper będąca częścią kanadyjskiego funduszu Lumina Capital Limited Partnership jest reprezentowana przez byłego prezesa KGHM – koncesji na złoża miedzi ma multum na całym świecie, jednak tutaj chodzi o złoto, którego Polska ma najwięcej w całej Europie.

Bogactwo Dolnego Śląska

Złoto jest metalem szlachetnym, cennym nie tylko ze względu na wartości jubilerskie i kolekcjonerskie, ale przede wszystkim ze względu na jego zastosowanie w przemyśle. Obecnie wojny jakie toczą się na świecie, w 90% przypadków są wojnami ekonomicznymi. Tylko w około 10% przypadków dochodzi do wojny jaką każdy zna (Syria, Gruzja)

Wprost nie odkrył przekrętu, tylko tuszuje jego skalę?

Wprost informuje, że Bytom Odrzański zawiera 8 milionów ton miedzi wartej od 700 milionów do ponad miliarda dolarów. Czy to nie za mało? Miedź jest wyceniana na 7.200 dolarów za tonę. Na portalu Money.pl dowiadujemy się, że aktualna cena dolara to 3.0250 zł.  Czyli 8.000.000 x 7.200 = 57.600.000.000 = 58 miliardów $.

Złoto natomiast, przyjmując 100 ton, czyli 1400$ za uncję/33gr, daje ok. 6000$ za 100 gram x 10= 1 kilogram = 60000$ x1000kg =60000000$ x 100 = 6000000000$ czyli 6mld$. Obawy o polskie złoża są w  pełni uzasadnione, gdyż w grę wchodzą  bardzo duże pieniądze.

ABW bada, czy przekazanie przez Ministerstwo Środowiska obcemu kapitałowi złóż miedzi  nie było działaniem na szkodę interesu państwa… Czekamy na rozwój wydarzeń.

Przyszła wojna będzie wojną niewidzialną. Dopiero, gdy dany kraj zauważy, że jego plony uległy zniszczeniu, jego przemysł jest sparaliżowany, a jego siły zbrojne są niezdolne do działania, zrozumie nagle, że brał udział w wojnie i tę wojnę przegrywa” – Frederic Joliot-Curie.

63 KOMENTARZE

 1. Kto to liczył? Już nie będę się zagłębiał że uncja to 28,34..g .. a nie 33g.. I j..uż licząc łopatologicznie..

  100g / 33 = 99 czyli 1400 x 3 = 4200 a nie 6000.. Jeśli licząc tak jak być powinno.

  100g / 28,34 = 3,52 * 1400 = około 5000 tys ..

  Jak pisaty to nie liczaty…

 2. Przepraszam, a skąd źródło? Skąd Pan Redaktor wie, że mamy to złoto? Niestety, mnie to wygląda na kaczuszkę podburzającą 🙁

  • Nie musi wiedzieć . Wystarczą informacje ogólnodostępne . Zazwyczaj ubocznym produktem w kopalniach miedzi jest złoto i inne cenne minerały . kiedyś problemem było oddzielenie złota od miedzi , lecz dziś załatwia to doskonale kwas azotowy 🙂

 3. wydaje mi sie ze to sa dobra NARODOWE,wiec wlasnosc narodu,narodu ktory juz nie ma najmniejszego wplywu na to co sie dzieje.Sprzedaja za bezcen resztki tego co nasze,aby napelnic kieszenie zlodziejom rzadowym.Nie jestem pewna,czy lasy nie sa juz sprzedane,poniewaz takie ustawy POdpisuja noca,kopalnie ida ku upadkowi,jestesmy juz jak pusta banka,na ktora nikt nie zwroci uwagi bo wszystko oddane za bezcen w obce lapy.Jeden POlityk znany ze swojej wyPOwiedzi …h.j,dupa i kamieni kupa,a mafia na siebie zarobila wystarczajaco.

 4. ..a kto to taki ten „Frederic Joliot-Curie”, żeby jego „myśli” przywoływać, zresztą na kilometr „pachnące” komunizmem, Leninowską Nagrodą Pokoju itp. itd. 😛

 5. ..a kto to taki ten „Frederic Joliot-Curie”, żeby jego „myśli” przywoływać, zresztą na kilometr „pachnące” komunizmem, Leninowską Nagrodą Pokoju itp. itd. 😛

 6. To sie nazywa manipulacja… Okradają kraj .. jakiś były prezes KGHM dla papierków ( chciwość ), mając wiele cennych informacji sprzedaje kraj, a tu bełkot o polityce sie wprowadza by odwrócic uwagę od rzeczy naprawdę istotnych…

 7. PAnie redaktorze naczelny, w tytule sugeruje Pan o sprzedaży złota, a artykuł jest poświęcony sprzedaży miedzi. Tekst jest niespójny, a tytuł wprowadza czytelnika w błąd. W tekscie nie mogłem się doczytać gdzie znajduje się to całe złoto, które rzekomo rząd wyprzedaje. Boże widzisz i nie grzmisz…. I jakie 100 ton? Skąd Pan bierze te dane?

 8. Złoża miedzi oddają obcemu kapitałowi za darmo, 8 mld „pożyczają” Ukrainie, a chujów na płot żeby odzielić Białoruś od Polski nie stać.

 9. znając to jak rzadzacy wykazują się troską o losy przyzlych pokolen, pewnie dadzą ciała i poraz kolejny zrobią z Polski dziw..ę oddając jej dobra komuś innemu.

 10. „6000$ za 100 gram”? A jest coś takiego jak 100 kilogram? Nie? TO ODMIENIAJ KOŃCÓWKÓW, A BĘDZIESZ MIEĆ PIĄTEK JAK MRÓWKÓW ;]

 11. PO PiS SLD to wszystko jedna lewica i bez wiekszego znaczenia ktora partia wygra i tak bedzie to samo. Powinnismy zaglosowac na partie prawicowa ktora sprzatnie caly ten burdel

 12. Jak to jest, że w żadnym kraju zachodnim nikt nie przejmuje się. że jakaś zagraniczna firma coś produkuje czy wydobywa a w Polsce niektórzy uważają to za dramat i oskarżają swój rząd? Przecież złoto czy miedź nie należą do jakiegoś Kowalskiego, któremu zła zagraniczny firma coś zabiera. Kopaliny wydobywa się na podstawie koncesji udzielanej firmom, którym się to opłaca (na tym polega wolna gospodarka/kapitalizm). W interesie państwa i obywateli leży tylko aby koncesja nie była za tania i aby firma wydobywająca płaciła podatki (czasem państwa rozwijające zmniejszają zagranicznym firmom podatki bo inwestycje i postęp techniczny sprowadzany przez inwestorów służy w końcu interesom kraju). What’s wrong with that?

 13. Głosujcie na RUCH NARODOWY wiem ze jest malo znana ale trzeba czulac alternatywy patryjotycznej znana jest z marszu niepodległosci 11 listopada, to jedyn opcja bo reszta partie to sa skąrupowane i po wyborach maja na nas wyjebane jak na Ukrainie

 14. Panowie, nasza gospodarka opiera się na zyskach niemieckich. Dochody do skarbu to podatki, jednak lwia ich część z zysków niemieckich firm tj. koncernów samochodowych, sieci handlowych, hurtowni i różnego rodzaju innych na wielu gałęziach przemysłu lekkiego i handlu oraz (o zgrozo) rolnictw (piony); odpływa za granicę z podatkiem dochodowym. Cały przemysł ciężki jest sprzedawany, dodatkowo uzależniony od rosyjskich kurków z których gaz kupujemy za niebotyczne sumy. Jesteśmy FARMĄ, która poza tym że ma dać zarobić sąsiadom, ma jeszcze utrzymać system skłóconych dziadków, którym obroty finansami państwa napychają kieszenie w wystarczającym stopniu, bez względu czy kraj jest silny czy rozkradany. KGHM i górnictwo, to nie pierwszy przykład tej polityki. Stocznie leżą, kopalnie węgla wykupują Czesi, więcej buduje się w naszym kraju zakładów zagranicznych niż rodzimych, tym pierwszym dając wieloletnie ulgi podatkowe. Wyobraźcie sobie skalę tego jak bardzo nas okradają i kto tak naprawdę zarabia na naszej pracy. Nie mają skąd kraść żeby spłacić pożyczki, dzięki którym zabłysnęliśmy zielenią na mapie europy, okradli lasy, szykując je pod prywatyzację. Brakuje kilku miliardów w budżecie? Można okraść ZUS, (19mld. zł!!!) co zostanie rozkraść. Płacimy podatki większe niż za niemieckiej okupacji, po to by utrzymywać urzędników, których mamy więcej niż żołnierzy, a każdy chce przecież ukraść coś dla siebie i ustawić dziecko. Młodzi ludzie uciekają za granicę, starzy przestają pracować a dzieci często mieć już nie będą. To okrągły stół, odbija się czkawką a KRRiT na czele polskojęzycznych mediów czuwa by to gówno nie śmierdziało za mocno. Czas się chyba obudzić.

  • Masz rację Anonimowy. Nigdy nie myślałem, że w wieku 40 lat będę musiał wyjeżdżać z kraju. Coraz bardziej zastanawiam się nad tym, czy aby komuś nie zależało na tym aby w Polsce upadła komuna? Wiem to był zbrodniczy ustrój, ale nie o to mi tutaj teraz chodzi. Były zakłady przemysłowe wszelkiej maści. Produkowaliśmy wiele rzeczy, a teraz…? Ciągle słyszymy, że jakiś zakład został kupiony przez zagranicznych inwestorów czy przejęty, po czym najzwyczajniej zlikwidowany. Konkurencja zachodnia nas wykańcza po to, by mieć rynek zbytu. Doją z nas ciężkie pieniądze… Gdzieś czytałem na temat, ile pieniędzy (nieopodatkowanych) wyciekło z kraju. I to ma być lepiej? Ja się pytam po raz kolejny…Kiedy zrobimy krwawą rewolucję? Kiedy wywieszamy te wszystkie parchy i wrzody toczące nasz naród? KIEDY???

 15. Zloza miedzi zawierajace zloto sa czesto spotykane. Jest nie do pomyslenia by prezes KGHM nie znal takich podstaw o miedzi. Rowniez ministerstwo srodowiska na pewno wiedzialo. Wszystko jest prostymi nicmi szyte i nie przeszloby w zadnym bardziej rozwinietym kraju.

 16. Zloza zawierajce miedz i zloto sa czesto spotykanymi. Jest nie do pomyslenia by prezes KGHM nie wiedzial takiej podstawowej rzeczy. Jest tez nie do przyjecia by ministerstwo srodowiska tego nie wiedzialo.

 17. tak dla ścisłości. Podana cena miedzi jest to cena za tonę czystej miedzi. nie ma tam 8 mln ton miedzi tylko 8 mln ton RUDY MIEDZI. Bogate złoża rudy mają w sobie 1-3% miedzi

 18. Skąd ta informacja o złocie i jakie są szacunkowe złoża tego kruszcu pod powierzchnią Głogowa (złoże Bytom Odrzański)… Konkret mnie interesuje bo powyższa informacja jest powielana tak jak ją PAP ogłosił, za wyjątkiem fragmentu o złocie o którym nie ma słowa. Poproszę o nakierowanie na źródło informacji że kopalnia którą sprzedano zawiera również złoto

 19. Czy my nie umiemy wydobywać tak dobrego kruszcu tylko sprzedajemy za bezcen ,do czego to dochodzi zamiast zarabiać na złocie to dajemy zarabiać obcym ktoś za to powinien pójść siedzieć a złoża powinny wrócić do nas skandal nacałą Euroę ciekawe czy któres z sąsiadujących rajów oddaliby swoje kruszce kmuś obcemu to tylko Polak potrafi niszczyć i kruszyć Polskę komu dano taką władzę żeby nas okradał !

 20. Co prawda nie jest to tematem forum,ale poruszył Pan istotną kwestię braku alternatywy dla po,pis czy sld w zbliżajacych się wyborach..

    • Oczywiście bo najlepiej jest przyklaskiwać polityce obecnej władzy mającej na celu marginalizować KNP by nie stał się siłą polityczną mogacą rozliczyć obecnie kradnących z ich poczynań. Wolę jednego Korwina który jest szczery i w tej szczerości czasami pierniczy głupoty niż bandę zakłamanych świń obiecujących złote góry a jednocześnie wkładających mi rękę do kieszeni po ostatni grosz.

  • zawsze jest alternatywa!…zapoznaj sie z programem Ruchu Narodowego,oni nie moga sie przebic do szerszego grona spolecznego bo sa pokazywani jako faszysci przez gron
   o swin ktore sa przy korycie przez tyle lat w tym kraju!!

  • Ja mam nowy wybór. Ci ludzie jeszcze mnie nie oszukali, mogę im dać mój mandat poparcia. Nie napiszę jaka to partia, ale ma ludzi bardzo zaangażowanych . Postawmy na nowych, nie skorumpowanych, młodych.

  • Uncja trojańska używana w handlu złotem to 31,1 grama. Autor się nie pomylił, ale policzył wartość złoża jako 1400 USD za uncję. De facto to tzw. cena spot czyli giełdowa. W niej sporą część stanowią koszty wydobycia szacowane na ok 1100-1200 USD za uncję, ale z kolei w kosztach wydobycia jest zarobek kopalni/producenta. Więc ten rachunek (podobnie jak w przypadku miedzi) nie jest taki prosty. Wprost powielił czyjąś wycenę (zapewne zaniżoną) a autor artykułu zrobił typowy uproszczony rachunek. Jedno i drugie jest diabła warte.

 21. Myślenie polskich polityków jest krótkozasięgowe. Liczy się tu i teraz, aby jak najwięcej się „nachapać”. Szkoda że przyszło mi żyć w takich czasach

 22. Gdyby był normalny i prawowity przepis posiadnia wszystkich złóż pod działką (jak np. w USA) to do takich nadużyć by nie doszło. Kopanie pod działką obywatela to okradanie go z własności. Normalnie, przynajmniej zdobyłby pieniądze i miał zysk, a tak to…

    • Wywołałeś zwolennika Korwina z lasu….

     Złoża pod ziemią byłyby licytowane – kto da więcej, ten może je wydobywać płacąc za 1 tonę wydobywanego wylicytowaną kwotę. Wtedy jakby licencje na wydobycie złoża kupił zagraniczny inwestor, toby i tak by polakom płacił za ich wydobywanie i to cenę wyższą od naszego zysku z jego wydobywania (bo zalicytował więcej niż polak).

     Drogi kolego Narodowcu: Jasne, że pieniądz ma narodowość. Tylko Korwin chce przeprowadzić prywatyzację przez licytację, aby zmniejszyć podatki w Polsce – czyli „dać” polakom wartość z tego, co sprywatyzował.
     Dla przykładu jeśli sprywatyzujemy spółkę X za 37 mld zł obcej osobie i przez to ściągniemy o 37 mld podatków mniej – to około 1 tys. zł trafi każdemu polakowi do kieszeni – i to będą realne polskie pieniądze, za które Polacy potworzą własne, zyskowne przedsiębiorstwa.

     Problem w prywatyzacji lat 90′ polegał na tym, że prywatyzacja opierała się na przetargach – czyli mienie Polaków było rozsprzedawane po około 1/5 ich faktycznej wartości. Wtedy miała miejsce patologia związana z tym, że 4/5 polskiego mienia przechodziła do obcych.

     Jak się sprzedaje Polską firmę zagranicznemu za jej faktyczną wartość, to majątek firmowy przechodzi z rąk Polskich do obcych, a z obcych rąk do majątku Polski przechodzi jego wartość w pieniądzach – czyli transakcja neutralna.

     Pozdrawiam i proponuję trzymać się razem: trzeba obalić system – a łatwiej go będzie obalać wspólnie.

     • Nie zgodzę się z dogmatem 'jedynie słusznej własności prywatnej”. Proszę się zastanowić. Mnie nie przekonuje oddanie kury znoszącej złote jajka za ileś tam tych złotych jajek [jak to Korwin określił w programie młodzież kontra w 2013r., aby nie musieć dalej płacić hodowcy zatrudnionemu na fermie i stróżowi].
      Powód powinien być przynajmniej taki, że [na przykładzie KGHM] miedź, srebro, złoto, ren – te metale są potrzebne w budowie nowoczesnych urządzeń [np. zasoby renu w skorupie ziemskiej są małe, a jest on wykorzystywany w przemyśle lotniczym do produkcji łopatek silników odrzutowych, turbin silników).

      Ja mówię stanowcze nie dla prywatyzacji sektorów strategicznych oraz odsprzedawaniu koncesji na eksploatację surowców naturalnych obcym.
      Chyba, że ktoś znajdzie 100% skuteczny sposób na to, aby sprywatyzowana spółka zawsze leżała w polskich rękach oraz dawała pracę Polakom, oraz odprowadzała podatki w Polsce.

      Co tu dużo mówić: wspomniał Pan o zbójeckiej prywatyzacji w latach 90-tych. To prawda. Polecam obejrzeć na YT filmy z prof. Kieżunem „Witold Kieżun – „Patologia transformacji”; „Prof. Witold Kieżun o współczesnej wasalizacji i eksploatacji neokolonialnej Polski”.

      Cytat z Pańskiej wypowiedzi:
      „Wtedy jakby licencje na wydobycie złoża kupił zagraniczny inwestor, toby
      i tak by polakom płacił za ich wydobywanie i to cenę wyższą od naszego
      zysku z jego wydobywania (bo zalicytował więcej niż polak).”

      Wywód ma braki. 1) Jeśli ktoś kupuje, to aby zarobić. Zatem obcokrajowiec kupił dlatego, że mu się to opłacało, a Polak nie kupił, gdyż nie miał potrzebnego kapitału.
      2) Co z surowcami takimi jak np. miedź, które są potrzebne do wyprodukowania np. napędów elektrycznych, prądnic itd? Po co kupować od OBCEGO surowiec do tego potrzebny, a wydobywany w Polsce! Polska firma produkująca silniki elektryczne [niestety te większe zostały przejęte przez ATB, Cantoni Motor,…..] mogłaby kupić drut miedziany od polskiego producenta drutu, który też kupuje miedź od polskiego zakładu przerobu miedzi, który to ma rudę miedzi z polskiej kopalni.

      Naszą tragedią jest obecnie to, że NIE MAMY dla naszych rodaków wystarczającej ilości miejsc pracy, DLATEGO że spora część naszego przemysłu została wykupiona [huty stali (nie mamy żadnej), cukrownie po roku 2000; obecnie większość cukrowni należy do zagranicznych inwestorów, a cena cukru w sklepie też 'adekwatna’]. Niektóre firmy zostały sprywatyzowane na następnie zamknięte, aby nie robić konkurencji zachodnim firmom, aby u nich na podwórku były miejsca pracy i aby to oni mogli sprzedawać towary u nas.

      STOP krótkowzroczności w wyprzedaży spółek Skarbu Państwa.

     • Szanowny Panie Andrzeju!
      Cytaty z Pańskiej wypowiedzi:
      „Wywód ma braki. 1) Jeśli ktoś kupuje, to aby zarobić. Zatem obcokrajowiec kupił dlatego, że mu się to opłacało, a Polak nie kupił, gdyż nie miał potrzebnego kapitału.”
      W przypadku licytacji każdy licytuje do granic opłacalności inwestycji, więc wygrywa – generalnie – ten, kto potrafi wydobyć surowiec najsprawniej.
      Jakby wygrał Polak – bo obcokrajowcowi by nie pozwolono startować w licytacji – toby wpływy do budżetu byłyby niższe, przez co wszyscy Polacy musieliby zapłacić wyższe podatki.
      „2) Co z surowcami takimi jak np. miedź, które są potrzebne do wyprodukowania np. napędów elektrycznych, prądnic itd? Po co kupować od OBCEGO surowiec do tego potrzebny, a wydobywany w Polsce!”
      Jeśli sprawniej akurat potrafi wydobyć to złoże obcokrajowiec, to znaczy że będzie mógł sprzedawać go po niższych cenach.
      Po co kupować od rodaka surowiec po wyższej cenie, jeśli ktoś inny sprzedaje go po niższej.
      Niestety nie zawsze polskie = lepsze.

      „Naszą tragedią jest obecnie to, że NIE MAMY dla naszych rodaków wystarczającej ilości miejsc pracy”
      Nie miejsce pracy jest najważniejsze: Proszę powiedz mi co wolisz: czy żebym Ci dał pracę za 2000 zł/mies gwarantowaną do emerytury, czy od razu 1 mln zł, bez pracy?
      Jeśli zlikwidujemy koszty pracy (składki ZUS, podatek dochodowy, itp.) ludzie będą mieli w kieszeni ponad 2 razy tyle, niż mają dzisiaj.
      Dzisiaj zwolniony/nie przyjęty do pracy musi żebrać o pracę u innych przedsiębiorców.
      Jeśli zlikwidujemy wszelkiej maści licencje, pozwolenia, to każdy zwolniony pracownik staje się potencjalnym konkurentem. Dziś człowiek bez pracy nie może sobie usiąść na roku ulicy i sprzedawać np. zrobionych przez siebie bułeczek, bo mu „siądzie na głowie” pięciu urzędników.

     • Do zwolennika Korwina… jest pan prymitywnym amatorem ekonomii, takim szczeniakiem od ecno 101.

      na wszystko macie jedna receptę… wolny rynek.

      Kompletnie jednak nie rozumiecie, że złoża podchodzą pod teorię asymetrii informacji, tzw lemons v peaches, czyli nikt nie ma pojęcia czy tam są i ile ich jest. W takim układzie jedyną rozsądną metodą działania jest by rząd, najlepiej dyktatorsko, sam te złoża zanalizował do bankable feasibility study, i potem ewentualnie sprzedał gotowy produkt. Sprzedawanie czegokolwiek teraz jest kompletnie bez sensu, i skazane na stratę… prognozujemy… 80% wartości złóż. Nasz prognoza opiera się na różnicy w koszcie kapitału rządu – 3%, z prywaciarzami ze spółki krzak z kanady – 30%…. ale to są tematy panu obce.

      Nie da się ukryć, że cały ten świat to jedna wielka masakra idiotów, od SLD po Korwina, i wygląda na to, że nic prócz III WŚ tego świata nie ocali.

      Evo gdzie jesteś??!?

   • zawsze można skreślić wszystkich. Nikt go nie wykorzysta za nas inaczej, a przy dużej liczbie moze powstać siła która posprząta stary układ prawo- i lewicowy z PO, PIS, SLD i całą resztą koniunkturalistów

   • Nie nie wyjdzie tyle ile podał Wprost, ale trzeba jeszcze zauważyć że nie cała ta miedź jest w tzw. zasobach „wydobywalnych”. Równie dobrze z tych 8 mln ton opłaci się wydobyć połowę.
    A swoją drogą nie przypominam sobie jakiejś wielkiej draki jak KGHM kupował w Kanadzie firmę Quadra FX. Tak po prostu działa wolny rynek (o ile kanadyjska oferta rzeczywiście była korzystniejsza, ale to niech sprawdza ABW)

  • Oczywiście, zgadzam się z Panem – wymienione przez Pana koszty nie zostały uwzględnione, nie mniej jednak spółka przynosząca takie zyski jak KGHM może sobie psokojnie pozwolić na taką INWESTYCJĘ.

  • Nawet jeśli, i zyski będą mniejsze niż podano, to należy uwzględnić przynajmniej to, ile osób zostanie zatrudnionych…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.