W mediach pojawiło się nagranie, na którym posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz zmienia miejsce podczas sejmowego głosowania.

W związku z nagraniem sugerującym oddanie przez posłankę i zarazem rzeczniczkę partii Ryszarda Petru dwóch głosów, pojawiły się wątpliwości, czy rzeczywiście głosowała ona dwukrotnie: ze swojego miejsca oraz po tym, gdy je zmieniła.

Gasiuk-Pihowicz wydała w związku ze sprawą oświadczenie.

„W mediach społecznościowych pojawiła się fałszywa informacja sugerująca, że podczas piątkowych głosowań w Sejmie Pani Poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz dopuściła się złamania prawa poprzez głosowanie ‘na dwie ręce’. Nigdy nie doszło do takiej sytuacji. To, jak przebiegały głosowania, można zweryfikować na podstawie sejmowego monitoringu oraz danych statystycznych dotyczących głosowań. Podczas sesji Pani Poseł zmieniała miejsce na sali sejmowej, ale zawsze posługiwała się wyłącznie swoją kartą. Należy podkreślić, że przedmiotowa publikacja wyczerpuje znamiona czynu opisanego w art. 212 paragraf 1 KK i 2 KK, czyli prowadzi do zniesławienia osoby przedstawionej w publikacji. Ponadto, stanowczo podkreślamy, że za wszelką pomoc udzieloną przez inne osoby trzecie sprawcom, którzy popełniają określone powyżej przestępstwo, grozi z kolei odpowiedzialność karna na podstawie art. 19 paragraf 1 KK (pomocnictwo). Stosowne zawiadomienie ws. popełnienia przestępstwa zostanie skierowane do prokuratury” – napisano.

 

mn