Postęp technologiczny wydaje się być nieodłączną częścią życia każdego człowieka. W dobie małych, przenośnych ekranów i internetu, który w dzisiejszych czasach potrafi zastąpić wiele rzeczy, tracimy niekiedy poczucie tego, co dzieje się dookoła. Co więcej, wszechogarniająca nas technika prócz zachwytów budzi także liczne uzasadnione lęki u sporej części ludzkości.

Postęp technologiczny – chwila refleksji

Dla uzmysłowienia sobie skali zmian wystarczy zastanowić się, jak świat działał jeszcze 25 – 30 lat temu. Jak wyglądała wtedy codzienna praca? Jak natomiast odbywa się to obecnie? Kiedyś wszelkiego rodzaju prace wymagające zaangażowania intelektualnego były niezwykle czasochłonne. Wynikało to z powszechnego braku dostępu do internetu. Szukając choćby tematu czy inspiracji do artykułu, w najlepszym razie można było skorzystać z przeniesionych na kliszę tekstów ze starych, archiwalnych gazet. Wymagało to niestety wielu godzin analizy. Zazwyczaj jednak trzeba było fizycznie przeglądać tony starych czasopism, materiałów i akt. Obecnie, dzięki nieustannemu rozwojowi techniki to, czego nam potrzeba, możemy w ciągu sekund znaleźć w internecie. Postęp technologiczny jest widocznie odczuwalny. Niepotrzebne wychodzenie z domu czy biura w poszukiwaniu materiałów już dawno poszło w zapomnienie.

Internet największy wynalazek ludzkości?

Dzięki Internetowi dzieci i młodzież wchodzą w kolorowy świat, który czasem stanowi rozgrywkę. Innym razem wykorzystywany jest natomiast do edukacji i nauki, kiedy indziej jeszcze stanowi cyfrową płaszczyznę spotkania się z drugim człowiekiem. To za pośrednictwem sieci możemy rozwijać swoje pasje, hobby, zainteresowania, poznawać nowych ludzi czy wspierać innych, którzy potrzebują naszej pomocy.

[reklama_pozioma]

Ale nie można zapominać o tym, że Internet może stanowić też arenę cyberprzemocy, być przyczyną uzależnienia albo narzędziem, przez które możemy stracić dużo cennego czasu. Innymi słowy, korzystając z Internetu, możemy w równym stopniu doświadczać korzyści, jak również wielu przykrych sytuacji i niezamierzonych konsekwencji wirtualnego działania.

Sprawdź koniecznie