Wczoraj przed godziną 19 wybuchł pożar w katedrze Notre Dame we Francji. Niewątpliwie jest to wielka tragedia dla wszystkich katolików, a także dla całej Europy. Zawaleniu uległa zabytkowa iglica, a pożar udało się ugasić dopiero dziś rano. Na szczęście udało się ocalić relikwie Jana Pawła II. Również ocalona została struktura katedry oraz cała zachodnia fasada.
Najcenniejsze relikwie ocalały
Źródło : polskieradio24.pl
Pożar katedry Notre Dame na szczęście został ugaszony. Obecnie trwa szacowanie strat i zniszczeń. Na szczęście, zanim zabytkowa katedra zajęła się ogniem, udało się z niej uratować niektóre cenne dzieła sztuki i relikwie. Niestety stopieniu uległa jednak część witraży, które są jednym z głównych symboli Notre Dame. Rektor katedry Notre Dame Patrick Chauvet poinformował, że skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi zabytkami i relikwiami został ocalony. Znajdowały się tam między innymi jedna z najważniejszych chrześcijańskich relikwii – korona cierniowa Jezusa Chrystusa, zabytkowy krzyż, tunika świętego Ludwika oraz zabytkowe kielichy mszalne. Są to niewątpliwie bezcenne relikwie dla wszystkich chrześcijan.
Inside #NotreDame. Only a small part of the vault collapsed. Interior seems relatively untouched. Alleluia! pic.twitter.com/uI47wQ6WaB
— 𝑨𝒙𝒆𝒍 𝑹𝒆𝒊𝒏𝒂𝒖𝒅 🇺🇦 (@areinaud) April 15, 2019
Nie wszystko udało się ocalić
Ze wstępnych ustaleń wynika, iż niestety nie udało się jednak w porę zdjąć ze ścian katedry niektórych dzieł sztuki i obrazów. Jak poinformował rektor katedry, na razie nie wiadomo dokładnie, które z nich uległy zniszczeniu. Warto również wspomnieć, że w jednej z kaplic świątyni znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Jak się okazuję częściowo spłonęły także zabytkowe freski oraz trzy witraże w kształcie rozet z XIII wieku, jeden z symboli Notre Dame. Warto dodać, iż kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej , a także relikwie świętego Jana Pawła II były w katedrze zaledwie od 1 grudnia 2018 r. Kaplica pod wezwaniem Najświętszej Matki Boskiej Częstochowskiej i świętego Germana jest pierwszą narodową kaplicą w paryskiej katedrze.
#NotreDame Today the world has lost 3 of the most beautiful stained glass windows ever made:
– The west Rose window 1225
– The North rose window 1250
– The South rose window 1250 pic.twitter.com/tmOwRWLyqa— ART & Thoughts 🇺🇦 (@Art_Thought) April 15, 2019
Wybuch pożaru
Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł w poniedziałek przed godziną 19. Objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Zaraz po ugaszeniu pożaru Francja poinformowała, że uruchomiła narodową zbiórkę na jej odbudowę. Podczas pożaru światowe media obiegły dramatyczne zdjęcia stojącej w ogniu katedry – na filmach uwieczniono między innymi moment, w którym runęła zabytkowa iglica, jeden z symboli Notre Dame. Zawalił się także dach. W średniowiecznej katedrze Notre Dame prowadzono renowację iglicy nad nawą główną celem uszczelnienia. Prace te wymagały ogromnego rusztowania, ponieważ konstrukcja wznosi się do 100 m wysokości. Na skutek pożaru runęła iglica i dach świątyni. Pożar Notre Dame ugaszono przed godz. 4 nad ranem.
The bell towers of Notre Dame are safe and the fire is weakening, a French official says. He added that two-thirds of the roof are destroyed and one firefighter is seriously injured. https://t.co/m0gaBoaEke pic.twitter.com/p1KhiV7abB
— CNN Breaking News (@cnnbrk) April 15, 2019
Najnowsze ustalenia
Z najnowszych informacji wynika, że stan katedry jest stosunkowo dobry, a struktura i fasada budowli zostały ocalone. Udało się uniknąć zawalenia się świątyni. Jak mówili strażacy oraz władze istniało takie ryzyko. W katedrze Notre Dame znajdują się też zabytkowe organy. Ich los nie jest na razie znany. Jak podaje BBC, z katedry udało się ocalić zabytkowe dzwony znajdujące się w dwóch słynnych, kamiennych wieżach Notre Dame. Mimo, iż katedra została w zasadzie ugaszona, to strażacy cały czas są w gotowości na wypadek ponownego pojawienia się płomieni. Dlaczego nie użyto śmigłowców do akcji gaśniczej? Na to pytanie odpowiedział ekspert Paweł Frątczak, który uważa, iż taka strategia prowadzenia akcji gaśniczej byłaby niebezpieczna dla strażaków, ale przede wszystkim mogłaby doprowadzić do zawalenia się ażurowej konstrukcji budynku. W przypadku pożarów zabytków straż pożarna używa raczej drabin i podnośników, aby jeszcze bardziej nie uszkodzić budowli.
Źródło: alternatywa.net.pl
Trwały prace związane z renowacją katedry
Jak wynika z dostępnych informacji, konserwatorzy działający przy renowacji katedry Notre Dame pracowali nad uszczelnieniem iglicy. Z uwagi na znaczną wysokość, równą blisko 100 m, niezbędne było stworzenie skomplikowanego systemu rusztowań. Prace zostały rozpoczęte 11 kwietnia 2019 r. Prace miały zostać skończone dopiero w 2023 r.
Pośrednią przyczyną pożaru gotyckiej świątyni mogły być oszczędności. Warto również wspomnieć, iż ostatnią gruntowną renowację katedra przechodziła 200 lat temu. Z kolei na ścianach zaczęły pojawiać się pęknięcia, a niektóre elementy elewacji zaczęły dosłownie odpadać. Wydawało by się, że na renowację światowej sławy zabytku są przeznaczane spore kwoty, lecz jednak nie do końca tak to wyglądało.
Polska związana z katedrą Notre Dame
Dokładnie od XVI w. Katedrę Marii Panny za sprawą polskich królów łączy wiele z polską historią. W latach czterdziestych XIX w. gromadzili się w niej emigranci Powstania Listopadowego. Z kolei w latach osiemdziesiątych XX w. odbywały się w niej msze za „Solidarność”. W 2014 w pobliżu odsłonięto pomnik św. Jana Pawła II. 10 września 1573 r. w katedrze, wybrany kilka miesięcy wcześniej na pierwszego elekcyjnego władcę Rzeczypospolitej książę Henryk Walezy, w obecności poselstwa polskiego złożył przysięgę na dotrzymanie zobowiązań zapisanych w artykułach henrykowskich i paktach konwentach oraz innych dokumentach dotyczących wolności szlacheckich. Następnie wraz z orszakiem wyruszył do Krakowa. Po raz kolejny historia Polski i Notre-Dame splotła się za sprawą ostatniego króla z dynastii Wazów na polskim tronie. W 1669 r. po abdykacji król Jan II Kazimierz wywiózł część polskich insygniów koronacyjnych. Wśród nich był relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, który znajdował się w skarbcu polskich władców od czasów Władysława Jagiełły. Relikwiarz był używany podczas kolejnych koronacji polskich władców. Po śmierci Jana Kazimierza znalazł się w skarbcu Notre-Dame. W przeciwieństwie do wielu innych relikwii przetrwał niszczenie tego rodzaju dzieł w okresie rewolucji francuskiej.
Historyczne momenty w dziejach
Warto również wspomnieć, iż 27 września 1841 r. wielu polskich emigrantów zebrało się w katedrze na mszę jednoczącą tę podzieloną społeczność. Następnie głos zabrał nieznany, niedawno przybyły do Paryża ziemianin z Wileńszczyzny Andrzej Towiański. – Bracia! Przybyłem między was, abym was powitał, abym zawarł z wami przymierze i zwiastował wam koniec waszych cierpień – stwierdził. Wystąpienie Towiańskiego w Notre Dame jest uznawane za początek kształtowania się mesjanistycznego Koła Sprawy Bożej. Mistyk i jego zwolennicy, wśród których ważną rolę odgrywali Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, zapowiadali nadejście „królestwa bożego”. W procesie moralnej rewolucji przybliżającej ten moment kluczową rolę mieli odegrać właśnie Polacy.
Zobacz również : https://parezja.pl/nielegalna-wspolpraca-z-iranem-usa-czeka-na-reakcje-rzadu/