Prawica Rzeczypospoitej, która w wyborach do PE wystartuje z 5 miejsc na listach PiS, w ostrych słowach skrytykowała propozycję szefa niemieckiej dyplomacji Franka-Walter Steinmeiera o drugiej turze rozmów Zachód-Rosja ws. Ukrainy. W oświadczeniu formacji Marka Jurka nazwano ten pomysł „jałowymi rozmowami” i „pozorowanymi negocjacjami„.

Foto: Prawica Rzeczypospolitej
Foto: Prawica Rzeczypospolitej

Wzywamy rząd Rzeczypospolitej do przekazywania naszym sprzymierzeńcom konkretnych rekomendacji działań, które naprawdę będą wzmacniać nasze bezpieczeństwo i skutecznie zniechęcać Rosję do dalszej polityki agresji, która dziś destabilizuje Europę wschodnią, a jutro może bezpośrednio zagrozić Europie środkowej.” – można przeczytać w tekście, który w imieniu Prawicy Rzeczypospolitej podpisali: jej prezes Marek Jurek oraz sekretarz generalny Lech Łuczyński.

Zdaniem polityków tej partii „pierwsza tura rozmów genewskich polegała na wysłuchiwaniu rosyjskich życzeń na temat kształtu ukraińskiej państwowości, a po jej zakończeniu Rosja nadal kwestionowała prawowitość władz w Kijowie. Kolejna tura takich rozmów to jedynie uprawomocnienie rosyjskich roszczeń i agresji.” Wg nich takie rozmowy byłyby sensowne, gdyby Rosja dążyła do pokoju. Wymieniają także swoje propozycje reakcji, jakie powinien podjąć Zachód. Jest to: „wykluczenie Rosji z Rady Europy, wzmocnienie obrony Łotwy i Estonii, przyjęcie Gruzji do NATO„. Ich zdaniem pozwoliłoby to zbudować kontekst do poważnych rozmów.

na podstawie: prawicarzeczypospolitej.org