Premier Czech Bohuslav Sobotka proponuje, aby kraje Grupy Wyszehradzkiej pomogły Węgrom w obronie granic – chce wysłania żołnierzy i policjantów z Czech, Słowacji i Polski.

„Nasz rząd jest gotów pomóc Węgrom w ochronie granic Schengen. Proponujemy wspólną akcję V4” – napisał Sobotka na Twitterze.

Z kolei minister spraw wewnętrznych Czech Milan Chovanec zapowiedział, że 8 października odbędzie się spotkanie z jego odpowiednikami z krajów grupy, którzy ustalą zasady akcji na terenie Węgier. Czechy zapowiedziały już wysłanie na pomoc ponad 20 żołnierzy, jednak według deklaracji szefa MSW liczba ta może wzrosnąć do 100.

Martin Stropnicki, minister obrony powiedział, że Węgrom należy pomagać, a nie krytykować za to, że bronią zewnętrznej granicy strefy Schengen.

Po tym, jak Węgrzy skutecznie zamknęli swoją granicę z Serbią, Chorwacja stała się główną trasą prowadzącą do Niemiec, Austrii i Szwecji. Mimo budowy nowych murów i uszczelnień granicy ciągle przedostają się do Węgier nielegalni imigranci – pomoc ze strony Grupy Wyszehradzkiej może być bardzo cenna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.