Polskie radio przeprowadziło wywiad z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem przed wizytą premiera Mateusza Morawieckiego w Wilnie.

„Widzę i cieszę się, że Litwa prowadzi dialog z partnerami w Polsce i i myślę, że nie mamy innego wyboru. Polska to nasz najbliższy sąsiad i partner z UE oraz NATO. Cieszę się, że nasze stosunki zmieniają się na lepsze” – powiedział.

„Litwa i pozostałe kraje bałtyckie od czasów okupacji sowieckiej są uzależnione od postsowieckiego systemu energetycznego. Do naszych zadań należy synchronizacja krajów bałtyckich z Europą kontynentalną. Są dwie drogi: przez Skandynawię i Polskę. Droga skandynawska jest droższa, a więc pozostaje Polska. Tym bardziej, że prace infrastrukturalne zostały już przeprowadzone” – zaznaczył.

„Zawsze podkreślamy, że wszelkie nieporozumienia powinny być rozstrzygane za pomocą dialogu. Litwa może być negocjatorem w rozmowach między KE i Polską, jeśli to będzie potrzebne” – podkreślił i dodał: „Rozważymy to, że Polska jest naszym strategicznym partnerem i na pewno ją wesprzemy (…). Zachowamy się tak, jak oczekuje tego od nas Polska”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.