W miniony piątek w Miejskim Domu Kultury w Wołominie odbyła się premiera książki wydanej przez Stowarzyszenie „Wizna 1939” pt. Tragedia „Karasia” z 55 eskadry pod Wołominem.

Publikacja ma dokumentalny i jednocześnie unikatowy charakter, zarówno ze względu na to, że autorzy tekstów brali bezpośredni udział w pracach badawczych, ale przede wszystkim ze względu na bogatą ikonografię (97 fotografii). Są to nie tylko archiwalne zdjęcia, ale także niepublikowana dotąd dokumentacja fotograficzna z poszukiwań i ekshumacji. Książka stanowi zwieńczenie prac związanych z odnalezieniem i badaniem miejsca upadku polskiego samolotu PZL. 23B „Karaś”, zestrzelonego w 1939 roku w rejonie miejscowości Nowe Grabie k. Wołomina. Podczas prowadzonych prac natrafiono na szczątki ludzkie, które dzięki zachowanym, dobrze widocznym śladom po dystynkcjach na odnalezionym naramienniku, zostały zidentyfikowane jako należące do bohaterskiego lotnika – kpr. pil. Stanisława Zarzeckiego. Kilka tygodni po tym odbył się uroczysty pochówek pilota. Pogrzeb zgromadził bardzo dużą ilość osób, które obok najbliższej rodziny oddały hołd walecznej załodze,poległej 7 września 1939 r.

DSC02067 DSC02071

Wstęp do książki napisał znany z anteny TVP Historia i TVP Regionalna – Adam Sikorski, który wraz z ekipą programu Było… nie minęło – kronika zwiadowców historii (uczestniczącą również w poszukiwaniu szczątków „Karasia” pod Wołominem) przemierza Polskę i ujawnia zapomniane fakty z historii. Autorami pozostałych tekstów są Marek Rogusz, Zbigniew Charytoniuk, Dariusz Szymanowski i Marcin Sochoń. Dokumentację fotograficzną odnalezionych przedmiotów i części samolotu opracowała Marta Szymanowska, zaś okładkę zaprojektował Rafał Roskowiński.

OKLADKA

Projekt został zrealizowany przez Fundację „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława RAGINISA w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Powiatu Wołomińskiego.

Partnerami społecznymi wydania są: Fundacja Było nie minęło – Adama Sikorskiego, Związek Strzelecki, Stowarzyszenie „Wizna 1939”.

DSC02081

Patroni medialni wydania: Radio Fama Wołomin 94,7 MHz, Historia Wojskowa-portal historyczo – wojskowy (phw.org.pl), Portal historykon.pl, Portal historyczno – militarny historia.mil.pl, Portal II Wojna Światowa (sww.w.szu.pl).

Marcin Sochoń – wiceprezes/rzecznik prasowy Stowarzyszenia „Wizna 1939”