Przedstawiamy kilka podstawowych informacji o mieście Pniewy, Paulu von Hindenburgu i ich związku.

Paul von Hindenburg

Urodziny 2 października 1847 r. w Poznaniu. Karierę wojskową rozpoczął wstąpieniem do korpusu kadetów. W 1865 r. został podoficerem, następnie kapitanem. W czasie I Wojny Światowej pełnił funkcję dowódcy 8. Armii. W 1916 r. został odznaczony Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego. W latach 1925- 1934 obejmował stanowisko prezydenta III Rzeszy Niemieckiej. Jako prezydent m.in. powołał Adolfa Hitlera na stanowisko kanclerza i uprawomocnił dekret Rzeszy „O ochronie narodu i państwa”.

Pniewy

Miasto w województwie wielkopolskim istnieje od ok XIII w. W wyniku II zaboru znalazły się w państwie pruskim. Liczyło wtedy prawie 900 mieszkańców zajmujących się głównie rolnictwem.

Dom Hindenburga

W latach 1850- 1855 Hindenburg zamieszkiwał z rodzicami w Pniewach. Dom znajdował się przy dzisiejszej ulicy Wolności i nie przetrwał do naszych czasów. W 1919 jeszcze jako marszałkowi zależało mu na odbiciu Pniew z rąk powstańców z uwagi na przywiązanie do ukochanego miejsca z dzieciństwa.

 

Źródła:

Foto: fotopolska.eu

https://polska-org.pl/7442114,Pniewy,Dom_Hindenburga_dawny.html

http://naszepniewy.com.pl/index/wiadomosc/slowacki,-mickiewicz,-chopin-bywali-w-pniewach..-nieznane-szczegoly-historii-naszego-miasta