Profesor Jan Żaryn, senator z ramienia PiS gościł w programie “Bez Filtra” portalu Kresy.pl. Naukowiec bardzo stanowczo odniósł się do spraw polsko – ukraińskich.

Prof. Żaryn uważa, że na Ukrainie istnieją środowiska zainteresowane rozumieniem polskości, a więc będące potencjalnymi sojusznikami wewnątrz społeczeństwa ukraińskiego. Mimo wszystko wskazuje na bardzo ważny problem.

Kłopot polega na tym, że dziedzictwo ukraińskie jest wewnętrznie bardzo zróżnicowane i w każdym wymiarze, nolens volens, antypolskie – uważa.

Za głównego wroga, senator PiS uważa oczywiście banderowców.

Z jednej strony jest dziedzictwo banderyzmu, z którym w ogóle nie ma żadnego dialogu, bo nie można dialogować ze środowiskami ukraińskimi opowiadającymi de facto, że mordowanie Polaków jest chwałą narodu ukraińskiego. Na tym poziomie po prostu nie ma możliwości rozmowy. To tak, jakby rozmawiać z gestapo i tymi, którzy by dzisiaj w Niemczech opowiadali, że to, co robili na ziemiach polskich było chwałą narodu niemieckiego – twierdzi prof. Żaryn.

Zdaniem senatora, Ukraińcom należy powtarzać, że bez względu na wszystko banderowska wersja ukraińskiego nacjonalizmu jest dziedzictwem “wykluczającym z Europy”.

Profesor Żaryn twardo podkreślał również znaczenie Kresów dla Polaków. Stwierdził wprost, że:

Można powiedzieć, że my w kulturze polskiej nie istniejemy bez Kresów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.