Deborah Sengl, znana z kontrowersyjnej twórczości i negatywnego stosunku do Kościoła katolickiego nie przestaje prowokować” – pisze katholisches.info. Od 23 sierpnia do 29 września w mieście Wiener-Neustadt będzie można zobaczyć „dzieła austriackiej artystki” z cyklu „Via Dolorosa” („Droga Krzyżowa”), których motywem przewodnim jest „kura przybita do krzyża”. „Abstrahując już od wyraźnie bluźnierczego charakteru tej twórczości, czy „artystka” szczególnie lubi zwierzęta i gardzi naturą ludzką?” – zastanawia się katholisches.info na dzień przed otwarciem wystawy.

 

Deborah Sengl już od wielu lat słynie ze „skandalicznej twórczości”, w tym z wyszydzania chrześcijańskich wartości  i symboli. Szczytem bluźnierstwa zdaje się być jednak zdecydowanie tegoroczna wystawa, która będzie prezentować „dzieła artystki” zatytułowane „Via Dolorosa” („Droga Krzyżowa”) – pisze katholisches.info.

 

Oznaką pogardy dla drogi krzyżowej Jezusa Chrystusa na Golgotę jest niewątpliwie jeden z obrazów – zarazem główny motyw na plakacie zapraszającym na wystawę – który przedstawia „kurę przybitą do krzyża z koroną cierniową i opaską na biodrach”.

 

Sama „artystka” Sengl podkreśla, „że krzyż w tym przypadku nie odnosi się do Chrystusa, ale przedstawia kurę jako męczennicę (…) Zatem to, co na pierwszy rzut oka zdaje się być bluźniercze, w rzeczywistości dotyczy problematyki produkcji żywności w naszych czasach” – twierdzi Sengl.

 

Ja pisze „katholisches.info”, „na domiar wszystkiego wystawa zostanie zaprezentowana w późnogotyckim kościele św. Piotra, który po desakralizacji jeszcze w XVIII wieku, stanowi część Muzeum Miejskiego w Wiener-Neustadt i służy do ekspozycji prac artystów”.

 

Biernymi wobec bluźnierczej wystawy w mieście Wiener-Neustadt nie pozostali członkowie austriackiego Stowarzyszenia Obrony Tradycji Rodziny i Własności, którzy zorganizowali internetowy protest zatytułowany „Przeciwko wspieraniu bluźnierczej wystawy przez miasto Wiener Neustadt”.

 

W ramach akcji zbierane są podpisy przez Internet. Poparcie dla protestu można wyrazić również poprzez bezpośrednie zwrócenie się do organizatorów sprzeciwu: burmistrza miasta Wiener Neustadt, Bernharda Müllera oraz radczyni ds. kultury, Isabelly Siedl.

 

Według informacji portalu „katholisches.info“, to nie pierwsza wystawa o takim charakterze (…) podobną wystawę zorganizowano już w roku 2009 w Bozen, w ramach której w jednym z włoskich muzeów zaprezentowana została seria dzieł pt. „Najpierw stopy” („Zuerst die Füße”) niemieckiego malarza i rzeźbiarza, Martina Kippenbergera. Wśród wielu bluźnierczych eksponatów można było znaleźć m.in. „ukrzyżowaną żabę”.

 

Już od wielu lat ważnym motywem twórczości Deborah Sengl zdaje się być ciało człowieka i głowa zwierzęcia. Począwszy od 2006 roku „źródłem inspiracji artystki” stał się zdecydowanie Kościół – zauważa katholisches.info. „Szczególną pogardę „artystka” wykazuje dla katolicyzmu, byłego papieża Benedykta XVI, ale również bł. Jana Pawła II”.

 

W 2011 austriacka pseudoartystka dopuściła się zniesławienia Benedykta XVI na fotografii Błogosławieni, którzy nie widzieli” („Selig die Unwissenden”). Obraz wykonany przez Sengl przedstawiał „papieża w pozie klęczącej, przebranego w owczą skórę i z głową wilka z wyciągniętym językiem”.

 

Zachęcamy także Was do wzięcia udziału w proteście Stowarzyszenia Obrony Tradycji Rodziny i Własności. Więcej informacji TUTAJ.

Źródło: pch24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.