Prawy Sektor
fot. commons.wikimedia.org

Analitycy BasiliskLab przeprowadzili badanie socjologiczne zwolenników radykalnego nacjonalistycznego ruchu Prawy Sektor, który aktywnie uczestniczył w ruchu oporu wobec funkcjonariuszy Berkutu i w ataku na administrację prezydenta pod koniec 2013 roku.

Przeanalizowawszy ponad 5 000 wiadomości informacyjnych w oficjalnej grupie Prawego Sektora na portalu społecznościowym vkontakte.ru z okresu 15 stycznia – 1 kwietnia 2014, eksperci BasiliskLab stworzyli socjologiczny raport nt. zwolenników ekstremistycznej grupy.

Aktywność on-line

Średnio grupa publikowała 68 wiadomości na dobę, czyli ok. 3 na godzinę. To jest porównywalne z liczbą wiadomości publikowanych przez niedużą agencję informacyjną, co mówi o tym, że redakcja Prawego Sektora pracowała w przyspieszonym tempie. W ciągu 75 dni posty grupy zebrały 6,9 mln polubień i 1,25 mln udostępnień.

Treść wiadomości

Tematami postów były streszczenia najnowszych wiadomości z Majdanu i ul. Hruszewskiego, oficjalne komunikaty Prawego Sektora, wezwania do przynoszenia koniecznych rzeczy dla sprawy rewolucji, dane kontaktowe koordynatorów na miejscu, hasła, materiały agitacyjne ( demotywatory ) etc.

Liczba zwolenników

Audytorium Prawego Sektora liczy 2,3 mln ludzi, co stanowi 11% ukraińskich użytkowników portalu vkontakte.ru, czyli ok. 5% całej ludności Ukrainy. Jednak według szacunków ekspertów BasiliskLab liczba członków Prawego Sektora w rzeczywistości stanowi 15 000 osób.

Geografia

Największa liczba osób popierających Prawy Sektor mieszka w zachodnich regionach Ukrainy, głównie w takich miastach jak Lwów, Iwano-Frankowsk ( dawniej Stanisławów ), Tarnopol, Łuck. W Kijowie jest dużo zwolenników Prawego Sektora, ale i ludności o wiele więcej, dlatego koncentracja jest tu tylko niewiele większa od średniej krajowej.

Wiek

Średni wiek zwolenników stanowi w przybliżeniu 16-25 lat z maksimum w okolicach 19. roku życia. Większość z nich przyszła na świat już po rozpadzie ZSRR w niezależnej Ukrainie. Uczyli się z nowych podręczników historii i nie rozumieją, o czym mówią Ukraińcy usposobieni pro-rosyjsko.

Wykształcenie

Choć większość aktywistów niedawno ukończyła szkołę i według wieku mogliby być studentami, to jednak studentów wśród nich nie jest tak dużo, bądź też zasadniczo nie podają szkół na swoich profilach na portalach społecznościowych. Spośród wydziałów popularne są ekonomiczny, wydział prawa, historyczny i filologiczny.

Więzi wśród zwolenników

Na podstawie ułożonego wykresu socjologicznego społecznych więzi między aktywnymi zwolennikami Prawego Sektora analitycy doszli do wniosku, że społeczność jest na swój sposób niejednorodna – występuje dwusegmentowe jądro z bardzo dużą liczbą wewnętrznych kontaktów i luźne peryferia.

Podsumowanie

Prawy Sektor liczy 375 000 potencjalnych zwolenników, w tym 15 000 aktywistów. Ci ludzie mieszkają przeważnie w zachodnich regionach Ukrainy i w Kijowie. Są nacjonalistami, banderowcami, kibicami piłkarskimi, zwolennikami UNA-UNSO i nacjonalistycznej partii Swoboda, ich typowy wiek to 18-19 lat, 70% z nich stanowią mężczyźni, studentów jest niewielu, słuchają „rewolucyjnej” muzyki.

na postawie RIA Novosti