Z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że w ciągu ostatniego półrocza zadłużenie Polski wzrosło o 47 mld złotych. W głównej mierze jest to efekt programu socjalnego 500 plus.

Obecnie całość polskiego długu wynosi ponad 881 mld złotych. Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wzrósł on o 47 miliardów. Główny powód to „gromadzenie środków na finansowanie potrzeb pożyczkowych”, które wynika z wypłat w ramach programu 500 plus.

– Na razie bal trwa, obyśmy się nie obudzili z wielkim kacem i rachunkiem do zapłacenia. To nieliczenie się z konsekwencjami, bo ważniejsze jest zdobycie dodatkowego miliona głosów, a konsekwencjami ktoś będzie się martwił za 5 lat – tak wzrost polskiego długu skomentował Witold Orłowski z Narodowej Rady Rozwoju.

Oprócz programu 500 plus powodami wzrostu polskiego długu są finansowanie deficytu budżetowego i różnice w kursach walut, które przyczyniły się do osłabienia złotego wobec euro. Część długu urosła w walutach obcych, bo rząd pieniądze pożyczał również od zagranicznych inwestorów finansowych.

Dla porównania rząd Platformy Obywatelskiej w pierwszej połowie 2015 roku zadłużył Polskę o 37 mld złotych. Rząd Beaty Szydło pobił więc właśnie pewien raczej niechlubny rekord.

4 KOMENTARZE

  1. Może i zadłużył, ale w tym wypadku jest to inwestycja -> więcej dzidzio-Polaków. A jej wyniki zobaczymy za wiele lat. Przecież każdy wie, że Polska wymiera. Trochę wyobraźni Autorze…

  2. rząd pożyczał, niech rząd oddaje
    widział ktoś kiedyś te pieniądze? przecież to tylko cyferki na monitorze komputera.
    mam propozycję, żeby wirtualne długi spłacać – WIRTUALNIE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.