ZZPP – tak brzmiałby skrót od Związku Zawodowego Programistów Polskich. Brzmiałby, bo oczywiście ZZPP nie istnieje. Muszę jednak przyznać, że była by to całkiem sympatyczna nazwa, taka nie za nowoczesna… Powody do powstania związków zawodowych są zawsze są podobne a i więc i postulaty nie wiele się od siebie różnią. ZZPP mógłby na przykład domagać się spełnienia piątki IT a mianowicie:

– Interwencyjnego skupu oprogramowania

– Gwarantowanego minimalnego udziału polskich firm w przetargach spółek skarbu Państwa

– Karty programisty

– Gwarantowanego minimalnego wynagrodzenia na poziomie średniej krajowej

– Trzynastki

Związku Zawodowego Programistów nie ma, więc nie ma komu bronić naszych interesów. Mimo wszystko polscy programiści są jednymi z najlepszych na świecie, branża ma się świetnie, kierunki informatyczne należą do najbardziej obleganych na uczelniach. Wszystko to w przeciwieństwie do szkolnictwa, gdzie panuje powszechne niezadowolenie.

Różnica pomiędzy wymagającym sporej wiedzy i doświadczenia zawodem programisty a wymagającym sporej wiedzy i doświadczenia zawodem nauczyciela, jest jedna – udział Państwa.

O finansach szkół i nauczycieli w przeciwieństwie do programistów decydują politycy. To już z samej konstrukcji zachęta do strajku, no bo niby jak inaczej zmusić polityków do uległości, niż stwarzając wrażenie, że kraj się sypie. Nie można mieć zatem pretensji do nauczycieli, że strajkują, nie jest to przypadek jest to naturalna konsekwencja systemu szkolnictwa.

Ratunkiem z tej sytuacji jest bon oświatowy czyli hybryda wolnego rynku i Państwowego interwencjonizmu.

Nie ma lepszej metody wyceny jakości oprogramowania jak i nauczania, niż zadowolony klient. Pozwólmy rodzicom zanosząc bon decydować do jakiej szkoły posłać dzieci, i poluzujmy wytyczne dotyczące nauczania. Szkoły słabe upadną, słabi nauczyciele zrezygnują z zawodu, niewielka to cena za to aby dobrzy nauczyciele za dobre pieniądze w dobrych szkołach, dobrze uczyli nasze dzieci. Miejmy nadzieję, ze także programowania, do czego gorąco zachęcam!

Dominik Charasim, Webmaster, Programista z 10 letnim stażem, https://360px.pl

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.