commons.wikimedia.org
commons.wikimedia.org

31 stycznia ubiegłego roku wszedł do Sejmu projekt ustawy o wprowadzeniu zakazu pracy w placówkach handlowych w niedziele. Pod projektem podpisało się 11 tys. Obywateli. Projekt tej ustawy został przygotowany przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna Niedziela“ oraz Naczelną Radę Zrzeszeń Handlu i Usług, a popierają go także Kościół i Solidarność.

Do tej pory zakaz pracy w placówkach handlowych obowiązywał jedynie w święta. Nowy projekt zakłada, by zakaz obejmował także niedziele. Według pełnomocnika Komitetu Krzysztofa Steckiewicza projekt ma wspomóc rozwój małych i średnich przedsiębiorstw handlowych.

Pomysłodawcy twierdzą, że ustawa nie wpłynie na wzrost bezrobocia, ani na zmiany w gospodarce. Wpływy z podatków VAT, CIT, PIT oraz akcyzy mają pozostać niezmienne tak, jak nie zmienia się budżet domowy. Zakupy mają być skupione wtedy na sobotę i poniedziałek.

Argumentem organizatorów za wprowadzeniem tej ustawy jest także to, że ludzie pracujący w niedziele, nie mają okazji do spędzenia tego dnia z rodziną tak, jak jest to zapisane w polskiej tradycji. Ich zdaniem wolne w innym dniu tygodnia nie rekompensuje należycie przepracowanej niedzieli.

Ten Oobywatelski projekt ustawy jest już kolejnym, który czeka w Sejmie na rozpatrzenie. Poprzedni został złożony pod koniec maja 2013 roku.

 

na podstawie: www.pch24.pl/radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.