Czym jest promieniowanie UV?

Promieniowanie ultrafioletowe to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal od 10 nm do 400 nm, czyli krótszych od fal promieniowania widzialnego, ale dłuższych od rentgenowskiego. Jest ono niewidzialne dla człowieka.

Wyróżniamy trzy typy ultrafioletu:

  • promieniowanie UV-A – jest to najmniej szkodliwy typ promieniowania, który stanowi aż 95% całego promieniowania UV docierającego na ziemię. UV-A uszkadza włókna kolagenowe w skórze, co przyspiesza procesy starzenia oraz może powodować zaćmę.
  • promieniowanie UV-B – stanowi ono około 5% docierającego na ziemię promieniowania ultrafioletowego. Występuje w różnych natężeniach w zależności od pory roku i dnia. Najwięcej jest go latem, szczególnie w bezchmurne dni. Powoduje wytwarzanie w skórze witaminy D3. To dzięki niemu powstaje opalenizna. Niestety zbyt wiele kontaktu z UV-B może prowadzić do powstawania rumienia, objawów alergicznych, a także nowotworów złośliwych skóry.
  • promieniowanie UV-C – w większości pochłania je warstwa ozonowa naszej planety. Kontakt z dużą ilością tego promieniowania jest przyczyną uszkodzeń łańcuchów DNA, w wyniku czego dochodzi mutacji genowych.

Jak widać wbrew pozorom nadfiolet ma nie tylko negatywny, ale i zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Ogromne znaczenie ma jednak fakt, czy korzystamy ze słońca w umiarem. Wskazówką mogą być najwyższe dopuszczalne wartości skuteczne napromieniowania skóry i oczu.

Jak się chronić przed szkodliwym promieniowaniem?

Spędzając czas na słońcu, należy bezwzględnie zaopatrzyć się w kremy z filtrem, najlepiej powyżej 30 SPF oraz smarować się nimi mniej więcej co dwie godziny. W przypadku zażywania kąpieli należy nakładać krem każdorazowo po wyjściu z wody.

Równie istotne jak używanie filtra jest stopniowe przyzwyczajanie skóry do kontaktu ze słońcem. Swoją przygodę z opalaniem należy rozpoczynać powoli. Na początek wystarczy krótki pobyt na słońcu z użyciem kremu z wysokim filtrem, następnie można już wydłużać czas swoich kąpieli słonecznych jednocześnie decydując się na kosmetyki z niższym SPF.

Dodatkowo należy mieć na uwadze fakt, że godziny najsilniejszego nasłonecznienia to 12 – 15 (czasem podaje się również 10 – 15) i decydować się na opalanie w innym czasie.

Kolejnym skutecznym sposobem radzenia sobie z promieniowaniem nadfioletowym jest noszenie na co dzień zakrywających ciało lekkich, lnianych ubrań. Takie działanie zmniejsza powierzchnię skóry, która jest narażona na kontakt z ultrafioletem. Warto również zadbać o nakrycie głowy oraz odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Poza tym, aby spowolnić proces starzenia się skóry, na co dzień kobiety powinny wybierać podkłady, pudry i pomadki do ust zawierające niski filtr słoneczny.

Sprawdź koniecznie: