Foto: autonom.pl
Foto: autonom.pl

Puławy przeznaczyły 2 000 000 złotych na „program aktywności lokalnej” przeznaczony również do lokalnej społeczności Cyganów. Program w swoim założeniu miał na celu pomóc wyjść z bezrobocia – w ciągu siedmiu lat żaden Cygan nie podjął pracy, ani nie przestał korzystać z opieki socjalnej.

Radni miasta mówią o specyfice społeczności Cyganów – nie mają żadnej ambicji, aby cokolwiek zmienić w swojej sytuacji, nikt nie chce się wyrwać z środowiska i dać przykładu innym.

– Nic nie zmienia się od pokoleń, a wręcz się nasila – Brak edukacji, brak umiejętności czytania i pisania, powszechność chorób, brak jakiejkolwiek osoby z tej grupy, która podjęłaby pracę i wyrwałaby się z tego zaklętego kręgu dając pozytywny przykład innym. – mówił Paweł Maj, radny niezrzeszony.

Potwierdza to Maria Piastowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach.
– Grupa romska jest grupą wykluczoną. Powinny być adresowane do nich specjalne programy. Nie nadążają za społecznością polską – wyjaśnia.

źródło:e-wspolnota.com

99 KOMENTARZE

 1. nieroby i tyle nie chce im sie i wszystko za latwo przychodzi. ja teraz mieszkam w usa i tutaj czarni sie tak zachowuja ale wiekszosc z nich korzysta z panstwa i zdobywa wyzsze wyksztalcenie.

 2. Chyba podstawowym problemem jest ich niepisany kodeks egzekwowany przez Krola Cyganow, w ktorym stoi „zaden cygan nie bedzie pracowal”

 3. Socjal działa jak DOKARMIANIE GOŁĘBI, dasz raz jebań….wi to się nauczy że trzeba tylko podlecieć i truć dupę. Żarło samo spadnie z nieba.

 4. Wprowadzić prawo że socjalny może dostać dopiero jak będzie miał obywatelstwo polskie a żeby takie zdobyć trzeba przynajmniej 2 lata przepracować ! co to my caritas !! dla tych sku….

 5. hahahahaha a co Ty myślałeś że któryś z nich będzie pracował?Wiesz już teraz dlaczego ich w pierwszej kolejności Hitler do piecyków przeznaczał Tak jest od wieków Dlatego nie ma litości dla brudasów żadnej kasy nie wrzucać jak widzicie cyganów żebrzących To właśnie ludzie ich tak nauczyli i dają na to przyzwolenie sami są sobie winni

 6. JAK TO ? A CO MY ICH MAMY UTRZYMYWAĆ ?NASZYM ODBIERA SIĘ ZASILKI A ONI ŻERUJĄ NA NASZYCH PODATKACH NIE MA PRACY NIE PIENIĘDZY Z MOPS A SKĄD MAJĄ TAKIE SAMOCHODY NIECH SPTRZEDADZĄ I MAJĄ NA ŻYCIE ZNAM OSOBY KTORYM MOPS ODEBRAŁ ŚWIADCZENIE 354 ZLOTE I UBEZPIECZENIE BO WYDAL WIĘCEJ NIZ MIAL BO BIERZE JESCZE 153 ZLOTE LUDZIE ZA TĄ SUMĘ MIALO PRZEŻYC 2 0SOBY TERAZ ZOSTALO MU 153 ZLOTE A UBEZPIECZENIE MA DO MAJA CO ZA KRAJ POWINNI NAM DAC TABLETKĘ Z CYJANKIEM I BĘDZIE PO PROBLEMIE I NIE BĘDZIE TRZEBA SIĘ PONIŻAĆ ŻEBY KORZYSTAĆ Z POMOCY PAŃSTWA

 7. Dlatego w tym momencie nalezaloby odebrac im swiadczenia socjalne, zrobilbym to w prosty sposob nie przyjmie oferty pracy 3 razy w tym momencie traci swiadczenia, mamy naprawde duzo biednych rodzin i samotnych matek w polsce ktore lepiej wykorzystaja te pieniadze.

 8. Romski .NET developer pochodzący z Puław się kłania, korporacja z zagranicznym kapitałem, 2 kierunki studiów, publiczna uczelnia wyższa;]
  Opowiedzcie mi jeszcze o tych „programach aktywizacji”, których 95% budżetu idzie na polską biurokrację. Na końcu łańcucha pokarmowego jest „cygan”, któremu ktoś pokaże jak wygląda CV, rzuci kilka oklepanych sloganów i każe iść szukać pracy w małym miasteczku o wyrobionej już na ich temat opinii. Po takim szkoleniu z pewnością w oczach potencjalnego pracodawcy będzie mógł walczyć o posadę;) Zanim zacznie się rozrzucać pieniądze, wypadałoby się zastanowić nad źródłem problemu, nie objawami.
  Grupa społeczna, która nie ma kraju (nie na swoje życzenie), która ze względu na swoją historię i charakterystykę, do całkiem niedawna prowadziła koczowniczy styl życia, grupa, w której kolejne pokolenia wychowywane są z zachowaniem tradycji, hierarchii, wzajemnego wspierania się i swoistego izolowania od reszty społeczeństwa (nie wiesz czemu to wróć do książek albo nie zabieraj głosu) nie zacznie z dnia na dzień działać wg rozwijanych nad Wisłą przez 2000 tys lat schematów. Jednym zdaniem dla opornych: Ciężko byłoby Ci mieć wpojone zamiłowanie do nauki, polskiego „systemu szkolnictwa”, pracy 8-16 aż nie wyzioniesz ducha itp, jeśli nie zostałeś tego nauczony w momencie, w którym tego typu wartości się formują. Przerwanie takiego cyklu to tylko kwestia czasu (stety/niestety), ale polscy inteligenci internetowi najwyraźniej myślą, że wszystko musi się stać z dnia na dzień, że nie musi najpierw umrzeć pokolenie, które jeszcze pamięta lasy i obozy koncentracyjne, wpajając wypaczony obraz rzeczywistości swoim dzieciom. Pokolenie, które rodzi się w tej chwili, w rodzinach, które finansowo dają sobie radę (btw. Romowie, z którymi masz do czynienia zazwyczaj, których widzisz żebrzących w centrum miasta, na podstawie których budujesz swoją solidną „opinię” są marginesem, takim samym, jak polskie dresy / rodziny patologiczne / żule) mają wszystkie dzieci w szkołach oraz świadomość o tym jak ważne jest to dla ich przyszłości.

  Na koniec zagadka: 1 wakat, 19 Polaków, 1 cygan, kto dostaje pracę?

  Cygan, roznoszę Was jak Django na każdej rozmowie o pracę;) sama wiedza to nie wszystko, musisz mieć to coś, coś co mają Romowie, street smart. Przyjdzie taki czas, że spojrzycie z sentymentem na Romów bez wykształcenia. Już teraz w wieku 20 lat jeżdżą samochodami, których im zazdrości Twój tata trollu, wyobraź sobie, że są po studiach ^_^

 9. Ja rozumiem, że Cyganie są specyficzną społecznością, że wielu z nich ma niskie wymagania od życia, rozumiem też różnice kulturowe. Rozumiem też, że, zgodnie ze słowami pani kierownik MOPS-u, „nie nadążają za społeczeństwem polskim”. Ale zastanawia mnie jedno – dlaczego zawsze bez problemów „nadążają” za tym, co oferuje opieka społeczna? Tu problemów nie ma, znają każdy przepis i wiedzą, co mogą dostać.

 10. wywieść tych nie brudasów z Puław .Dostają wszystko wybudowali im blok na romów , dostają pieniądze.
  A człowiek musi pracować i ledwo co starcza do pierwszego bo płaci za wynajem bo nie stać go na mieszkanie i gdzie tu sprawiedliwość.

 11. Mam inny pomysł na „specjalny program” dla Cyganów z w.w. artykułu: jest tylko jedno małe „ale” co do artykułu – Cyganie nie są grupą wykluczoną. Byliby gdyby nikt nie dał im szansy i nie wywalił tych 2 mln zł na tych nierobów. Oni sami się wykluczają.
  Wniosek – powtórzyć program i każdemu, który odmówi podjęcia pracy i nie utrzyma jej przez rok i w tym samym czasie (i później) nie przestanie pobierać zasiłku – odebrać obywatelstwo i deportować…

 12. Zlikwidować im jakikolwiek socjal. I zarządzić odstrzał przy próbach kradzieży i innych prawnie niedozwolonych zachowań. Paryż i Londyn czekają otwartymi bramami na kolejną barwną grupę etniczną.

 13. 2mln złotych… a można było na emerytury, na dofinansowania do leków, na polepszenie warunków edukacyjnych czy chociażby jakieś „śmieszne” ścieżki rowerowe… ale po co ;/
  Nie żeby mi się udało coś nowego odkryć, ale Ci ambitniejsi i tak sami się za pracę wezmą i żadnych aktywizacji im nie trzeba.

 14. Sami się wykluczają.
  Przynajmniej w Puławach, bo nie wszędzie aż tak xle to wygląda Np. u nas w Prudniku (pd. opolskiego) większość z nich normalnie pracuje, a bardzo wiele zależy tez od tego jaki to konkretnie szczep jest.

 15. Ja polecam zapoznać się z historią Papuszy. Idealnie obrazuje co dzieje się z jednostkami ze społeczności cygańskich, które jakieś ambicje jednak mają i nie podążają ślepo za grupą. Dopiero wtedy mogą poczuć się wykluczone. Cyganie, Romowie, żyją w innej rzeczywistości, kierującej się innymi prawami itd. U nich nie ma nacisku na indywidualizm, samorozwój itd. I obawiam się, że większość z nich wcale nie czuje się wykluczona, ponieważ żyje wewnątrz 'dobrze’ funkcjonującej społeczności, która wyznaje te same wartości, w której jest w jakiś sposób bezpiecznie itd. Może mają to w genach, od pokoleń wiedli życie tułacze. Swoje też wycierpieli. Ale są ludźmi, jak my wszyscy. A przyczyn tego, że nie udało się wprowadzić zmian w tak długim czasie i przy takim ogromnym nakładzie pieniędzy, można równie dobrze doszukiwać się w ułomności samego programu pomocowego czy w braku dogłębnej znajomości tematu organizatorów a nie jedynie w ich lenistwie, co z pewnością też wpływ jakiś miało. Z chęcią zobaczyłabym na własne oczy rozpisany budźet tego fantastycznego programu. I czy nie okazałoby się przypadkiem, że jeden radny z drugim ładnie sobie na tym nie zarobili. Nie chcę podjudzać, tylko zdaję sobie sprawę z tego, że w życiu rzadko kiedy rzeczy są takie czarno-białe. Wiadomo, ocenić po przeczytaniu 3 zdań i wątpliwej ilości danych najprościej…

 16. mówicie żeby socjal odebrać? hmmm. No dobrze ale zapominacie a sami (jako naród) to po co jeździcie na zachód do socjalnych rajów typu Wlk. Brytania, Francja,Niemcy czy skandynawia? Ludzie tam pracuja ale pobierają znacznie większy socjal nic cyganie u nas. I tyle. Tak naprawde każdy chce miec zagwarantowany socjal ale gdy mowa o cyganach to już wielkie halo… hipokryzja.

  • WŁASNIE MY JEZDZIMY ŻEBY PRACOWAĆ A NIE ŻYĆ NA SOCJALU I TYM SIĘ RÓZNIMY OD NICH POWINNOI ZABRAĆ IM SIE ZASILKI DO PRACY A NIE ŻE PIERWSI DO ZASILKU BO IM SIĘ NALEŻY A POTEM DO JEDNORĘKIEGO BANDYTY TAK JEST WE WROCLAWIU CYGANIE GRAJA CALE NOCE

 17. Cygan-nierób, pasożyt, bandyta, potencjalny zabójca złodziej. Cygan charakteryzuje się pasożytnictwem społecznym. …..Urzędnik-urzędnik, jest zwierzęciem, który, dla stołka, gotów jest własną matkę posłąć na szafot. Zadaniem urzędnika, jest traktowanie oywatela, jak psa.

   • Ty polecasz mi słownik ?
    'Ze swej strony’ – ja polecam młotek, pierdolnij nim mocno w głowę. Gdybyś nie zauważyła jest tu dużo poważniejszy kłopot, niż jakaś literówka pisana w nerwach. Nie pozdrawiam!

    • Elka, wez slowa Daniela do serca 🙂
     Mamy tutaj problem cyganski, a ty sie czepiasz literowki?
     Ogarnij sie deczko, przyda ci sie to w zyciu.

     • Mamy problem z Cyganami, którzy nie chcą się uczyć i pracować. Rozumiem. Czy rozwiązaniem tego problemu jest to, że sami jesteśmy niedouczeni?

     • rozwiązaniem jest pozbawić ich dodatków socjalnych, które i tak im się nie należą droga Elu, a nie wytykać błędy ortograficzne nie rozumiejąc kontekstu wypowiedzi.

     • Bo zawsze znajdzie się osoba taka jak Ty- hipokrytka, szukająca dymu. Sprawa jest poważna, bo w grę wchodzą ogromne kwoty, które ze swojej kieszeni płaci podatnik. Droga Elu, idź dalej głosować na Bronisława, oglądaj Trudne Sprawy i pierz sobie beret pierdołami, a później strugaj filozofa w komentarzach.

     • Uwagę Eli można było przyjąć w ramach małej uszczypliwości, a nie robić z tego taki problem. Daniel sądzę, że rozmowa o wielkich problemach nie powinna się odbywać w nerwach i ubliżaniu innym. Może skorzystaj z jakiejś waleriany?

     • Kochana Asiu, ile można ze spokojem oglądać to co się dzieje? Podajesz komuś pomocną dłoń na obczyźnie, a on pluje Ci w twarz, dajesz mu stanowiska pracy, a on nie chce. Prosisz żeby poszedł do pracy, dajesz mu na to dodatkowe środki, socjale, mieszkania, zapomogi, a on nadal śmieje się z Ciebie prosto w twarz? Nie wiem jak Ty, ale ja jestem POLAKIEM. Moi przodkowie walczyli o swoje i ja też będę, nie pozwolę żeby moje dzieci miały gorzej ze względu na obecny rząd, puste ustawy i innych popaprańców którzy zabierają MOJE PIENIĄDZE. Ja wiedziałbym jak je wykorzystać, jak dać innym pracę i pomóc im w rozwoju. Nie da się ciągle być stroną bierną w każdym konflikcie.

     • Gratuluję dumnemu patriocie, który w nerwach zapomina o poprawnej polszczyźnie 🙂 jak chcesz walczyć o ojczyznę w internetach to rób to po polsku a nie po cygańsku, kalecząc język

     • okoniopstrągu, no ja wulgaryzm widzę w słowach: „ja polecam młotek, pierdolnij nim mocno w głowę.” Ty nie widzisz wulgaryzmu? jeśli nie to gratuluję dobrego samopoczucia ;P

  • Oczywiście kobiety za kobietami murem. NIemylące się istoty, wszechwiedzące. Istnieje coś takiego jak błąd. Nie wiedziały? Z nietórymi słowami spotykamy sie częściej, z niektórymi rzadziej. Ta wasza nadgorliwość ortograficzna w internecie jest żałosna, serio.

 18. mogliby tez dodać ile pieniedzy zostało zmarnowanych na naszych palących się do pracy i niech mi tu ktoś zaraz nie wypisuje, że nic nie wiem w tym temacie bo akurat zajmuje się przy szkoleniach. Przychodza zeby zjesc obiad i popdpisac liste zeby odebrac kase z M/Gopsu bo ich strasza ze wstrzymaja zapomogi jak nie beda uczestniczyc w szkoleniach. Pieniądze poszły w pizduuuu

 19. Najważniejsze, że ludzie za to odpowiedzialni dostali hajs, pewnie niewielką część z tych 2 milionów które poszły w błoto, ale ktoś zarobił.

 20. Pewnie nie uczyli ich tego co mogło im się przydać. Powinni ich uczyć w profesjach takich jak : włamywacz, zastraszacz, wymuszcz haraczy, sutener, złodziej samochodowy…podnoszenie takich kwalifikacji z pewnością by im się przydało. Ostatecznie można ich było uczyć na prezesów banków lub tych co zasiadają w radach nadzorczych – tam też można niewiele się napracować i ukręcić niezłego loda. Nie ma jednak liczyć na to, że Cyganie przestaną korzystać z pomocy społecznej- dokąd tylko będzie jakaś maleńka możliwość dostać coś nie robiąc nic oni będą z tego korzystać.

  Trochę piszę to z przymrużeniem oka bo pewnie takie stereotypowe podejście jest dla niejednego Roma krzywdzące nie mniej jednak w większości właśnie tak się sprawy mają. Jest to nacja śmierdzących leni których podstawowym założeniem jest nie skalać rąk pracą.

  • Ja szybciej zostanę Papieżem niż oni zaczną pracować… Zabiorą social to będą kraść jeszcze więcej i dzieci na żebry wysyłać ich mentalności i nieróbstwa nikt nie zmieni jak oni już mają to w genach od pokoleń

  • Tylko w sumie, czy to się im opłaca pracować? Idąc do pracy dostaną minimalną krajową czyli 1286 zł na rękę za cały miesiąc pracy, zwykle dosyć ciężkiej. Z socjału za dzień jęczenia mogą wyciągnąć 1500-2000 zł na rękę(osobiście znam takie „zdolne przypadki” i cyganów i Polaków), jeszcze do tego żebranie, gdzie w dobrym miejscu można zgarnąć i ponad 200 zł na dzień.
   Taki mamy kraj, że uczciwie pracując dostanie się mniej niż wyłudzając i żebrząc.

   • Nie jestem wprawdzie Cyganem, ale daj mi 1286 zł na rękę, a będę Ci codziennie mył samochód własną koszulą i biegał po świeże bułeczki. Żyjesz w Matrixie, człowieku. Ludzie pracują za 700, za 600 zł miesięcznie w naszym pięknym kraju. I jeszcze są „legalnie” rżnięci na kasę, poprzez najnowszy wynalazek polskich biznesmeneli: daje się dwie umowy zlecenia, na małej (np. 50 zł) są wszystkie składki, na dużej tylko obowiązkowa zdrowotna. Oczywiście wbrew prawu to nie pracownik decyduje, co z której. Tak że powtarzam: daj mi pensję minimalną, umowę o pracę, wszystkie składki, urlop a stanę na głowie. Amen.

     • POwcem nie jestem, też ich nie lubię, ale kur*a, człowieku, skąd ty się urwałeś? Praca za 700 zł? Chyba na pół etatu. Ja mieszkam na zadupiu gdzie o robotę ponoć ciężko, a 2 razy rejestrowałem się jako bezrobotny i 2 razy po tygodniu miałem pracę- za 1260 na rękę właśnie. Nie pierd*l mi, że roboty za dobry hajs nie ma, to własnie mentalność polaków- za minimalną robił nie będę, a za więcej nikt przyjąć nie chce. Jak się człowiek postara to i za 2000 na start popracuje, z samym tylko średnim ogólnokształćącym.
      A cyganie to, no cóż, ja bym ich na księżyc wysłał,

     • Ty uważasz, żę 1260 to jest „dobry hajs”? 😛 Człowieku… ludzie!!! Ogarnijcie się kur… dwa razy tyle to nie jest „dobry hajs”, zwykły Kowalski powinien zarobić przynajmniej (MINIMUM!!!) 3000 NA RĘKĘ, żeby żyć godnie i móc sobie trochę odłożyć na wakacje, czy samochód. Kur… 1260 dobrym hajsem… dobre sobie hahah 😀

     • 3k na ręke? Ale bieda. 😀 Tyle to ja na wynajem mieszkania łoże. A ten cebulak od roboty za 600 zł to się chyba urwał ze zmywaka u cyganów.

     • Po zaokrągleniu, z tych niecałych 1300zł wyjdzie koło 8 zł na godzinę. W 4 godziny jadąc do Rosji masz 100zł. To daje 25 zł na godzinę. I dziwisz się, że ludzie nie chcą do pracy? Strefa przygraniczna pozdrawia ministrów. U nas po staremu – „Ch..j, dupa i kamieni kupa.

    • przez takie kurwy jak ty pracujace za 3 zł za godzine wszyscy uciekaja z tego kraju, śmieciu godnosci troche. Sprobuj tylko piznac argumentem o trojce dzieci i dalekim podlasiu czy innym podkarpaciu. Ze zbierania puszek wyciagniesz wiecej niz te 7 stówek, a jesli tego nawet nie potrafisz to narzekanie na rzad nic nie da bo po prostu jestes lewy.

     • @szczerypan – Pracujesz za 3 zł za godzinę, bo jesteś niedouczoną, niedojebaną pizdą, jakich zresztą wielu w naszym kraju. Otwieracie tylko te darmojedzące mordy na oścież i krzyczycie, że wam się należy za spanie i sranie. A gdzie kurwa byłeś cepie kiedy ustrój się zmieniał? Co robiłeś wtedy psie? Czekałeś jak inni z nadzieją, że wolny rynek cię oszczędzi, uszanuje i wynagrodzi, zamiast pracować nad sobą i zmianą kwalifikacji. Takiej kurwie jak ty nawet trójki na godzinę bym nie dał. To przez takich jak ty uczciwie pracujący, inteligentni ludzie dostają mniej na rękę, bo ze składek muszą wyżywić takie niedojebane szmaty jak ty. Żryj piach i zdychaj w konwulsjach.

 21. Sam pomysl, ze nygusy i zlodzieje cyganie moga sie wziac do pracy, pogl sie zrodzic tylko w glowie tepego, POprawnego POlitycznie POpapranego POkraki lewackiego. Dwa miliony POszlo w p!Zdoo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.