Kościół św. Jadwigi i św. Stanisława w Odrzywole
Kościół św. Jadwigi i św. Stanisława w Odrzywole

20. września w miejscowości Odrzywół znajdującej się około 50km na północny zachód od Radomia już trzeci raz rozpoczęto cykl spotkań zatytułowanych “Przystań Wiary”. Ponad 300 osób w wieku ok. 16 lat przybyło do parafii Odrzywół, gdzie oficjalnie rozpoczęto działalność na ten rok oraz obejrzano film “Cristiada”.

W miejscowości Odrzywół od trzech lat organizowane są spotkania dla młodzieży. Nazwane zostały one “Przystanią Wiary”. Ideą tych spotkań jest autentyczne zaciekawienie młodych ludzi Kościołem i Bogiem, aby nie wyrośli oni na “niedzielnych katolików”, ale by ich wiara była autentyczna i obecna w całym ich życiu. Jednym z pomysłodawców i twórców tych spotkań jest ks. Sebastian Kijak, obecny duszpasterz w parafii w Odrzywole. Początkowo miały to być spotkania formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania, niemniej szybko rozszerzyło się poza początkowe plany. Co miesiąc w innym kościele parafialnym w dekanacie organizowano śpiew, adorację i katechezę. Najpierw 50 osób, obecnie na spotkania “Przystani” przychodzi od 300 do 400 młodych osób.

Odrzywół jest małą miejscowością. W całej gminie mieszka ok. 4 tysiące mieszkańców. Jak widać – nie przeszkadza to jednak w ewangelizacji i podejmowaniu dobrych inicjatyw, aby zainteresować młodzież wiarą.

W tym roku miałem przyjemność wziąć udział w rozpoczęciu tegorocznych spotkań. Na spotkanie przybyło ponad 300 osób, głównie młodzież przygotowująca się do bierzmowania, ale było też kilka osób w trochę starszym wieku. Ks. Sebastian Kijak rozpoczął krótkim słowem o “Przystani”, potem głos zabrał ks. Adam Łukiewicz, proboszcz tutejszej parafii. Następnie krótką mowę do młodzieży wygłosiłem ja, mówiąc krótkie świadectwo. Po nim zaś opowiedziałem kilka słów – w nawiązaniu do hasła filmu, “jaką cenę zapłaciłbyś za wolność?” – o tym, czym wolność jest oraz czym wolność na pewno nie jest, nawiązując do treści promowanych obecnie w mediach i popkulturze.

Po tym wszystkim rozpoczęto pokaz filmu “Cristiada”, który puszczony był na ekranie ustawionym w kościele. Tutaj muszę przyznać, że młodzież – mimo trudnego wieku, jakim jest gimnazjum – zachowywała się naprawdę spokojnie. Z tego też, co widziałem, bardzo dorośle podeszła do filmu. Jestem przekonany, że po jego obejrzeniu, coś w ich sercach zostanie na długo.

Po zakończeniu filmu odmówiono krótką modlitwę, po czym wszyscy rozeszli się do swoich domów. Osobiście jestem ciekawy, jakie inne pomysły mają księża. Jeśli początek był taki dobry, można spodziewać się podobnych akcji w ciągu całego roku.

Uderzyła mnie pewna rzecz. Mianowicie – parafia w Odrzywole nie jest jakąś wielką czy zamożną. Mimo tego miejscowi duszpasterze potrafią zorganizować i utrzymywać bardzo ciekawą inicjatywę już od trzech lat. W mojej rodzinnej miejscowości zaś (ponad 25 tys. mieszkańców) nigdy nie widziałem niczego podobnego. Jestem przekonany, że podobne inicjatywy w parafiach w Polsce – szczególnie w parafiach miejskich – przyniosłyby naprawdę dobre owoce. Przecież to w miastach ludzie w każdym wieku są w większości zagubieni i nie wiedzą jaką drogą iść. Taka inicjatywa zaś z pewnością przyciągnęłaby ich do kościołów, dając szansę na bliższe poznanie Boga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.