Od przyszłego tygodnia IPN zamierza wznowić prace w kwaterze Ł na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Mają one potrwać około 3 tygodnie.

Prace będą mogły się rozpocząć, ponieważ udało się  uzyskać stosowne pozwolenia, między innymi na usunięcie drzew. Wpływ na termin działań miał także w dalszym ciągu prowadzony proces ekshumacji grobów wierzchnich. Prace mają objąć tylko część kwatery położonej od południowej strony Panteonu Narodowego, który upamiętnia bohaterów pomordowanych przez komunistów walczących o wolną Polskę.

Teren prac został już prawie w całości oczyszczony z tzw. późnych grobów. W połowie tygodnia było ich około 10. Teraz także one zostaną przeniesione. W ciągu dwóch miesięcy udało się przenieść 60 z 194 grobów.

Celem archeologów będzie dotarcie do szczątków nieoznakowanych pochówków. Prace będą mogły być prowadzone nawet na głębokości 2,5-3 m.

Na Łączce spoczywa nadal około 90 Żołnierzy Wyklętych. Podczas najbliższych prac naukowcy mają nadzieję na odnalezienie pochówku gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.

W ostatnich latach udało się odnaleźć szczątki ponad 800 osób i zidentyfikować 66 z nich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.