Foto: Wikimedia Commons

500-metrowe darmowe mieszkania, zniżki na żywność, ubrania, a nawet papierosy, to informacje o przywilejach kardynałów, które znalazły się  w dwóch książkach opartych na ujawnionych tajnych dokumentach watykańskich.

„Parezja” informowała kilka dni temu o mających się ukazać dwóch książkach, opartych na tajnych dokumentach i raportach, które wyciekły z Watykanu. Książki te miały swoją premierę w czwartek. Tworzą one pełny obraz stanu finansów Stolicy Apostolskiej oraz zarządzania jej majątkiem.

Publikacje ujawniają brak kontroli nad finansami i szastanie pieniędzmi. Watykan tłumaczy się, że kwestie te należą już do przeszłości, bo dotyczą początku pontyfikatu papieża Franciszka, a obecnie problemy zostały przezwyciężone.

Autorzy sporo miejsca poświęcili sprawie doskonałych warunków mieszkaniowych hierarchii, w tym również emerytowanych dostojników kościelnych, którzy pozostali w watykańskich apartamentach, wielokrotnie większych od małej i skromnej rezydencji samego papieża. Hierarchowie Kurii Rzymskiej w ogóle nie płacą za wynajem mieszkania, a po zwolnieniu stanowiska płacą kilka razy mniej od cen rynkowych.

Bulwersujący jest również fakt, że wśród przywilejów przysługujących kardynałom są także zniżki w watykańskim sklepie: 15 proc. na żywność oraz 20 proc. na ubrania i papierosy.

 

PAP/mn

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.