"Znaleziony", Wydawnictwo M
"Znaleziony", Wydawnictwo M
“Znaleziony”, Wydawnictwo M

Znaleziony” wydawnictwa M to kolejne dzieło autorki uhonorowanej Nagrodą Nobla za „Ludzi Julya”. Nadie Gordimer słynie z powieści z zaskakującym zakończeniem. Tym razem przenosimy się do jednego z południowoafrykańskich miast.

Julie Summers psuje się samochód i musi go oddać do warsztatu. Człowiek którego tam spotyka odmienia jej życie. Emigrant z małej wioski na pustyni próbuje życia na obczyźnie. To co ich łączy to uczucie i pożądanie. On pragnie uciec ze swojego kraju. Ona zaś szuka szczęścia, którego nie da się określić słowami. Jak potoczą się ich losy? Powieść zaskakuje tajemniczością i skoncentrowanym językiem.

Przez pół książki nie ma opisów wyglądu bohaterów, co początkowo utrudnia utożsamienie się z nimi. Z drugiej strony urozmaica książkę i zwiększa zainteresowanie. Każdy kto sięgnie po lekturę nie będzie potrafił nie ulec jej urokowi i subtelności . Sposób przedstawienia trudów emigracji jest pokazany z innej zupełnie perspektywy. Wielu ludzi jest zmuszonych uciekać ze swojego kraju. Bohater książki czyni to dobrowolnie. Autorka nie wyjaśnia dlaczego Abdu-Ibrahim tak bardzo pragnął opuścić swój kraj. Najbardziej zaskakuje zakończenie, ale żeby się o tym przekonać trzeba samemu chwycić za książkę

Polecam tę powieść wszystkim, którzy pragną poznać kulturę odmienną od naszej. Sposób przedstawienia rzeczywistości krajów jest ukazany po mistrzowsku. Nadie Gordimer kolejny raz pokazała na co ją stać.

Joanna Szybiak

Autorka jest studentką dziennikarstwa w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.