Ku wielkiemu zdziwieniu większości obserwatorów Władimir Putin miał dzisiaj wydać rozkaz rozpoczęcia opuszczania Syrii przez główną część rosyjskich sił tam stacjonujących. Jak tłumaczy, “najważniejsze cele zostały osiągnięte” – podaje agencja Reuters.

– Zadania postawione przed Ministerstwem Obrony Narodowej i Siłami Zbrojnymi ogólnie zostały spełnionej, dlatego nakazuję ministrowi obrony od jutra rozpocząć wycofywanie głównej części naszej grupy wojsk z Syrii – informuje z kolei agencja „Interfax”.

Putin zarządził także wzmożenie wysiłków dyplomatycznych Rosji do zakończenia wojny domowej w Syrii, która ciągnie się od pięciu lat, zginęło tysiące ludzi, a miliony zostało wysiedlonych.

Interwencja rosyjska zatrzymała inwazje dżihadystów na strategiczne pozycje wojsk prezydenta Syrii. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że Asad wie o decyzji Rosji. Wycofanie wojsk ma rozpocząć się 15 marca.

– Myślę, że zrobiliśmy to, aby pokazać Amerykanom, że nie mamy ambicji wojskowych i nie chcemy niepotrzebnych wojen – powiedział Ivan Konowałow, dyrektor Centrum Studiów Strategicznych w Moskwie.

Reuters/DK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.