Rekonstrukcja polskiego rządu
źródło: wiadomosci.radiozet.pl

W Pałacu Prezydenckim we wtorek odbyła się uroczystość mianowania nowych ministrów oraz odwołania poprzednich. Rekonstrukcja na stanowiskach rządowych wynika z wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie część dotychczasowych ministrów otrzymało mandaty europosłów.

Rekonstrukcja polskiego rządu - nowi ministrowie
źródło: tvn24.pl

Wtorkowa rekonstrukcja i jej efekty

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda powołał dziesięcioro nowych ministrów na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. Zaczynając od początku, Jacek Sasin objął urząd wiceprezesa Rady Ministrów, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów. Na miejsce Tereny Czerwińskiej, dotychczasowego ministra finansów, wejdzie Marian Banaś. Kolejnym zmienionym stanowiskiem jest urząd ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Dotąd obejmowała go Elżbieta Rafalska. Od dziś jej rządy przejmie Bożera Borys-Szopa. Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, zostanie zastąpiony przez Elżbietę Witek. Dariusz Piontkowski stanie się ministrem edukacji narodowej. Wcześniej była nim Anna Zalewska. Natomiast szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, od dziś będzie ministrem i członkiem Rady Ministrów, tak samo jak Michał Woś. Miejsce Beaty Szydło, dotychczasowej wicepremier i szefowej Komitetu Społecznego Rady Ministrów, przypadło Piotrowi Glińskiemu. Przejmie on obowiązku szefa tego zespołu.

Rekonstrukcja objęła także odwołanie poprzednich ministrów. Odbyło się to wcześniej. Wszyscy odwołani, z wyjątkiem Teresy Czerwińskiej, zyskali mandaty posłów do Parlamentu Europejskiego.

Andrzej Duda powołuje nowych ministrów
źródło: fakt.pl

Gratulacje nominacji od Prezydenta

– To jest pewna przemiana i pewna zmiana, jedni idą do nowych zadań, następni przychodzą po to, żeby zadania wykonywać – powiedział Prezydent Andrzej Duda. Dodał po chwili: – Życzę, żebyście też mogli kiedyś zakończyć służbę dla Rzeczpospolitej na tych niezwykle ważnych urzędach z osobistą satysfakcją i wysoką oceną społeczną. Z tymi słowami zwrócił się do nowych członków Rady Ministrów podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Głos zabrał również premier Mateusz Morawiecki. Mówił, że jest przekonany, iż “wraz z wejściem nowych ministrów współpraca między resortami będzie jeszcze bardziej zauważana”.

źródła: tvn24.pl, fakt.pl, wiadomosci.radiozet.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.