„Moskowskij Komsomolec” cytuje dziś szefa Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego, który informuje że Rosja rozpoczyna ścisłą kontrolę wieprzowiny eksportowanego przez Polskę do Rosji. 

„Odtąd wszystkie partie wwożonej z Polski wieprzowiny – tak schłodzonej, jak i mrożonej – będą poddawane ścisłej kontroli” – mówi Siergiej Dankwert. Według gazety kontrola ta będzie polegała na rozładunku każdej partii mięsa, dogłębnemu i szczegółowemu sprawdzeniu i ponownemu załadowaniu.

Oficjalnym powodem takiej decyzji miało być wykrycie w partii mięsa z Polski przemycanych 20 ton szpiku z zakładów hiszpańskich, które mają zakaz eksportu mięsa do Rosji, Białorusi czy Kazachstanu.

Moskiewska gazeta podkreśla, że wprowadzenie „ścisłej kontroli” jest początkiem wojny handlowej z Polską. Podobne chwyty rosyjski dyktator stosuje zawsze cynicznie w ściśle określonych przez siebie celach. Jaki cel przyświeca Putinowi tym razem ? Co chce pokazać i osiągnąć takim posunięciem ? No i jak na to odpowie Polska. Zawalczy o swoje czy znów podkuli ogon i potulnie zacznie łasić się do Moskwy ?