Foto: Wikimedia Commons

Włoska firma Saipem jest obecnie odpowiedzialna za budowę w Świnoujściu terminala LNG. Ma on uniezależnić Polskę od dostaw gazu z Rosji. Jednak do gigantycznych opóźnień z oddaniem inwestycji, doszedł kolejny kłopot. Okazuje się, że Saipem może zostać przejęty przez… Rosjan.

Portal defence24.pl informuje, że przejęciem włoskiej firmy zainteresowany jest koncern Rosnieft zarządzany przez Igora Sieczina, bliskiego Władimirowi Putinowi. Za spełnieniem takiego scenariusza przemawiać mają kolejne doniesienia medialne i reakcja giełdy.

Terminal w Świnoujściu miał być oddany do użytku w połowie tego roku, jednak ostatecznie ustalono że odbędzie się to na przełomie roku 2014 i 2015. Taśmy prawdy ujawnione przez tygodnik „WPROST” przyniosły jednak kolejne rewelacje. Z rozmowy Sławomira Nowaka i Andrzeja Parafianowicza wynikało jasno, że opóźnienia mogą sięgać nawet dwóch lat a więc inwestycja miałaby być ukończona dopiero w roku 2017. Wszystko to sprawia, że Polska nie może odbierać gazu którego dostawy zakontraktowano z Zatoki Perskiej.

Ewentualne przejęcie inwestycji przez Rosnieft, może prowadzić do jeszcze bardziej bezczelnego sabotowania budowy i odwlekania w czasie jej ukończenia tak by Polska prędko nie uwolniła się od kagańca Putina.