Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Dziś o godzinie 6, rozpoczął się bezterminowy strajk w kopalniach tzw. „starej JSW”. Załogi przychodzą do pracy, przez osiem godzin nie robią nic wracają do domu a przychodzą kolejne załogi, które kontynuują strajk. Pod ziemię zjeżdżać będą tylko Ci, którzy odpowiedzialni są za zabezpieczanie wyrobisk.

Od godz. 6 rozpoczęliśmy bezterminowy strajk we wszystkich kopalniach tzw. starej JSW. Kopalnia Knurów-Szczygłowice (kupiona w ubiegłym roku od Kompanii Węglowej za 1,49 mld zł) rozpocznie strajk o godz. 12. Będziemy się powstrzymywać od pracy do czasu spełnienia naszych postulatów – tłumaczył Krzysztof Łabądź ze związku Sierpień 80.

Związkowcy przedstawili pięć postulatów. Wśród nich: odstąpienie od planów zwolnienia dziewięciu liderów związkowych, odwołanie zarządu JSW czy odstąpienie od wypowiedzenia porozumienia z maja 2011 r.

Wczoraj wieczorem zakończyło się referendum strajkowe. 98% głosujących poparło akcję protestacyjno – strajkową.

W zeszłym tygodniu JSW, poinformował o planach oszczędności. Zakładają one m.in zamrożenie płac w 2015 r., zmniejszenie deputatu węglowego oraz rezygnację z dopłat do zwolnień lekarskich czy uzależnienie wypłaty czternastej pensji od zysku firmy. Planowanie jest również niepodnoszenie wynagrodzeń w 2015 r. i rezygnacja z dopłat do zwolnień chorobowych, rezygnacja z przewozów pracowniczych.

źródło: rmf24.pl