Władze Rumunii zdecydowały o obniżce szeregu podatków. Teraz kraj notuje większe wpływy do skarbu państwa i nadwyżkę budżetową.

Rząd Rumunii nie bacząc na sprzeciw Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej i rumuńskiego banku centralnego w roku 2015 obniżył szereg podatków. Podstawowa stawka podatku VAT została obniżona z 24% do 20%, a VAT na żywność z 24% do 9%.

Obniżono również podatek dochodowy dla drobnych przedsiębiorców. W przypadku samozatrudnionych podatek wynosi obecnie 3%, przy zatrudnianiu jednego pracownika 2%, a przy dwóch i więcej płaci się jedynie 1% podatku dochodowego. Po przekroczeniu rocznego obrotu na poziomie do 100 tys. euro rocznie, podatek dochodowy wynosi 16%.

Rząd ogłosił ponadto amnestię dla osób ukrywających dochody. Do końca marca mogą oni bez konsekwencji prawnych przyznać się do oszustwa, a następnie złożyć oświadczenia podatkowe zgodne z prawdą.

Rumuński urząd skarbowy poinformował, że w wyniku obniżki podatków, od 1 stycznia do 16 marca wpływy z tytułu podatków wzrosły o 7% w stosunku do roku ubiegłego. Zanotowano również 32% wzrost wpływów z podatku dochodowego od firm.

2 KOMENTARZE

  1. Brawo dla Rumunii! I co?… Można zrobić coś dobrego dla obywateli, a nie tylko merdać ogonkiem przed Brukselą? Można! Teraz widać – jak skundlone są nasze polityczne elyty. Także te , które obecnie nie są w stanie zobaczyć więcej niż czubek swojego nosa, umoczonego w korycie. Historyczna szansa przemija. .Żałosne…

    20

    1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.