Krótka data przydatności czy uszkodzone opakowanie powodują, że nadająca się do spożycia żywność trafia na śmietniki. Taka sytuacja wkrótce ma ulec zmianie.

Premier Beata Szydło zapowiedziała, że jej rząd przygotowuje regulację, która ułatwi przekazywanie marnowanej żywności organizacjom pomocowym.

– Takie rozwiązania są już wprowadzone w wielu krajach europejskich i my na ich wzór przygotowujemy ustawę, która będzie zapobiegała marnotrawieniu żywności. Chcemy wprowadzić rozwiązania systemowe, które pozwolą na to, że zarówno producenci, jak i sprzedawcy żywności będą mieli możliwość przekazywania żywności, której nie sprzedadzą, której jest za dużo i która w tej chwili jest wyrzucana – instytucjom, organizacjom, ośrodkom pomocy społecznej, samorządom, które będą tę żywność przekazywały osobom potrzebującym – podkreśliła premier Szydło.

Premier o planach rządu poinformowała podczas wizyty w Punkcie Socjalnym Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Jak wskazała Szydło, początek Wielkiego Tygodnia to dobry moment, by pomyśleć o tych, którzy potrzebują pomocy.

Kilka lat temu Prokuratura oskarżyła piekarza z Legnicy Waldemara Gronowskiego za ukrywanie prawdziwych dochodów. Piekarz, który niesprzedany chleb oddawał biednym, zasiadł na ławie oskarżonych…

pch24.pl/DK