papierosyPolska jest największym producentem papierosów w UE – to może wyjaśniać dlaczego Platforma Obywatelska przygotowała nieudolny projekt ustawy, który jest niekorzystny dla branży tytoniowej. Istnieje nawet ryzyko wstrzymania produkcji w 2016r.

W 2016r. w całej Unii Europejskiej będą obowiązywały takie same przepisy dotyczące produkcji i reklamy papierosów, tymczasem Ministerstwo Zdrowia wciąż nie może przygotować kompletnych rozwiązań prawnych.

– Projekt, jest niekompletny, bo nie ma w nim najważniejszych rzeczy, takich jak na przykład wygląd paczki papierosów. Te szczegóły są w dyrektywie UE. Taki niekompletny projekt jest bezużyteczny bo nie da się na jego podstawie zacząć przygotowań – tłumaczy Lech Ostrowski z Okręgowego Związku Plantatorów Tytoniu. Bez odpowiednich przepisów, po 20 maja 2016 roku, nie będzie można produkować papierosów.

Jeśli prawo nie zostanie sprecyzowane dokładnie przed 2016r. branża tytoniowa nie może odpowiednio przygotować się do niezbędnych zmian w produkcji.

– Dostosowanie się do nowych wymogów będzie w krótkim czasie wymagało inwestycji w zakup nowych maszyn i przestawienie produkcji. Tymczasem bez przepisów, które powinno opracować ministerstwo zdrowia, nie da się ani kupić odpowiedniego sprzętu do produkcji papierosów, ani przestawić produkcji tak, żeby spełnione zostały wymogi dyrektywy. – ocenia Magdalena Włodarczyk. dyrektor Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego.

Przedstawiciele branży złożyli petycję do premier Ewy Kopacz z prośbą o zmianę projektu i przyspieszenie prac nad nowymi przepisami.

źródło:netemat.pl