Foto: morguefile.com

W Sejmie znajduje się prezydencki projekt, rozstrzygania podatkowych wątpliwości na korzyść podatnika. Zdaniem „Rzeczpospolitej”, pomysł ten nie spotka się z akceptacją partii rządzącej.

Zdaniem ministra finansów – Mateusza Szczurka, zmiany pozwoliłyby obywatelom na korzystanie z niejednoznacznych przepisów podatkowych a co za tym idzie na zmniejszenie obciążeń podatkowych:

Ta zasada jest dla nas nie do przyjęcia. Polski system podatkowy oparty jest na zasadzie legalizmu: można robić to, co jest zgodne z prawem. Wprowadzenie zasady rozstrzygania wątpliwych sytuacji na korzyść podatnika byłoby kompletną zmianą filozofii, która kłóci się z obecnym systemem podatkowym. Nie możemy się na to zgodzić – stwierdził jeden z członków rządu.

Joanna Trzaska – Wieczorek z Biura Prasowego Prezydenta mówi:

Prezydent złożył ten projekt z przekonaniem, że zasada rozstrzygania na korzyść podatnika jest potrzebna, aby wzmacniać zaufanie obywateli do rzetelności i wiarygodności działań państwa. Prezydent wierzy, że uda się przekonać do takiego myślenia ministra finansów, rząd i parlament. Bo podatnicy są już przekonani.

Zdaniem „Rzeczpospolitej”, ani PO ani minister finansów przekonać się nie dadzą ale przed wyborami prezydenckimi nie zdecydują się na otwarte starcie z Bronisławem Komorowskim.