Polskie władze zatwierdziły projekt prawa dopuszczający ubój zwierząt zgodny z obyczajami mniejszości muzułmańskiej oraz żydowskiej – podaje Halal Focus

Polskie prawo wymaga ogłuszania zwierząt przed ubojem. Nowelizacja umożliwi wprowadzenie wyjątków od tej zasady – wyjaśnił Stanisław Kalemba.

Ubój halal zgodnie z prawem szariatu a także żydowskiej „shehity” ( w obu przypadkach ubój dokonuje się bez uprzedniego ogłuszenia poprzez poderżnięcie gardła, zwierze umiera w kilka minut) zostały zakazane przez polski Trybunał Konstytucyjny w grudniu 2012 roku w rezultacie kampanii obrońców praw zwierząt.

Jednak minister rolnictwa Stanisław Kalemba uważa, że zakazując produkcji, która idzie zasadniczo na eksport, Polska pozbawia się tysiąca miejsc pracy.. Oprócz tego zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie praw zwierząt ubój halal lub koszerny powinien odbywać się wyłącznie w ubojni. Tusk powiedział, że ministrom ochrony środowiska i rolnictwa polecono zatroszczyć się, „na ile to możliwe, o zmniejszenie cierpień zwierząt” zarówno w czasie uboju rytualnego jak i w zwykłych polskich zakładach mięsnych. Zasadnicze pytanie, kto wierzy jeszcze Panu Premierowi?

W tej sprawie został wysłany stosowny list do Premiera Donalda Tuska przez Polskie Towarzystwo Etyczne

Opracowanie: Cristero