Rząd planuje obłożyć przedsiębiorców podatkiem ZUS-owskim, tak samo jak pracujących na etatach. Eksperci szacują, że kilkaset tysięcy biznesów może zostać zamkniętych.

Reforma scalająca podatki i składki na ZUS i NFZ nakłada na małe firmy zamiast ryczałtu obowiązek płacenia pewnego odsetku dochodów. Byłoby to korzystne dla części przedsiębiorców o małych zyskach, dla których obecny ryczałt wynoszący około 700 zł jest dużym obciążeniem, jednak dla dużej części małych firm byłby to poważny cios.

Na tej operacji budżet państwa miałby zyskać kilkanaście miliardów złotych. Eksperci alarmują jednak, że po takich zmianach znaczna część firm może zakończyć działalność, a wpływy do budżetu z pewnością okażą się mniejsze od oczekiwanych.

W Polsce działa około 1,7 mln mikro- i małych firm. 545 tys. z nich ma tak niskie przychody, że rozlicza się z fiskusem na uproszczonych zasadach. 473 tys. z uwagi na wysokie dochody płaci 19-proc. podatek liniowy.

Wydaje się, że pomysł rządu, to kolejna próba łatania dziury budżetowej, która jak zwykle uderzyć może wyłącznie w podatników.

2 KOMENTARZE

 1. Wystarczyłoby zastanowić się ilu pasożytów odciąć od budżetu i pieniądze są , skończyć z wszelkimi dotacjami na chałturników , na partie , wyrównać emerytury 1500 netto bez wyjątku karać i to boleśnie i bez litości każde marnotrawstwo urzędników za pieniądze podatników itd
  itp tylu ich tam jest , niech zaczną myśleć …

 2. Dlaczego mnie to nie dziwi ?.. Ciekaaawe…
  Do czego – zgodnie z wytycznymi naszych Pasterzy – mają służyć Goje w Prywiślanskoj Krainie ?…
  Możliwie słabi, schorowani i ogłupieni Fluorem, trującym żarciem i “szczepieniami” (które PiS w podskokach podpisał na cito, zaraz na początku..), oraz bezpłodni, w docelowej liczbie, jak najszybciej, zgodnie z wytycznymi Klubu Rzymskiego z 1972 roku, 15 milionów z hakiem ?..
  Chyba NIE do robienia byznesu, nawet maleńkiego ?… Czy do zażywania najmniejszej nawet wolności człowieczej ?..
  Od byznesu i wolności – to jest nasza nowa, pejsata Szlachta Jerozolimska, wraz z całą czerwoną swołoczą żydo-ubecką, już w trzecim jej pokoleniu…
  A i, łapka w łapkę z USrahellem – czy nasi Bracia (ci którzy lada moment udzielą “Demokratom” “bratniej pomocy”..) z Berlina mają jakikolwiek interes, żeby Polaczki kręcili jakiekolwiek lody ?.. Nawet najmniejsze ?.. Oj, obawiam siem, co ni majOM 🙂 …

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.