foto: MSWiA

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że na jego wniosek rząd unieważnił przyjęty w 2012 r. dokument dotyczący polityki migracyjnej Polski.

– Na mój wniosek Rada Ministrów unieważniła dokument „Polityka migracyjna Polski”, ponieważ nie przystawał on do problemów, jakie stoją przed naszym krajem. Nie uwzględniał sytuacji kryzysu migracyjnego, jaki dotknął Europę – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA podkreślił, że istotne są dwa aspekty polityki migracyjnej – wpływ na rynek pracy i bezpieczeństwo obywateli. Ze względu na obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa kwestie migracji pozostają w obszarze szczególnego zainteresowania MSWiA.

Jakub Skiba, sekretarz stanu w MSWiA, zauważył, że dokument „Polityka migracyjna Polski” nie dawał możliwości reakcji na wyzwania, jakie dały o sobie znać w roku 2015 – kryzys migracyjny oraz migracja ekonomiczna z Ukrainy. – Należy przystąpić na poważnie do prac nad nową strategią, nową wizją polityki migracyjnej, która podejmowałaby te wszystkie wyzwania, z którymi mamy do czynienia – powiedział wiceszef MSWIA.

Dokument z 2012 roku, który został unieważniony, zawierał m.in. umożliwienie zalegalizowania pobytu cudzoziemcom przebywającym nielegalnie, czy większe usprawnienie programów integracyjnych. Ministerstwo uważa, że te rozwiązania nie są przystosowane do obecnych problemów migracyjnych.

źródło: mswia.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.