Opozycja zamierza złożyć wniosek do Trybunału Karnego w Hadze o ukaranie Węgier, jeśli węgierski parlament przyjmie propozycję mającą na celu umożliwić mobilizację armii wobec nielegalnych imigrantów. – informuje ndie.pl

To nie kryzys imigracyjny, to już inwazja – Zoltan Kovacs rzecznik węgierskiego rządu powiedział, że rozważane jest wysłanie wojsk na południe Węgier w celu uszczelnienia granicy. Fidesz podkreśla, że użycie armii ma zapobiegać przedostaniu się nielegalnych imigrantów do Węgier i krajów UE.

Nie spodobało się to Koalicji Demokratycznej (DK), która zamierza odwoływać się do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, jeśli Węgry wyślą wojska przeciwko nielegalnym imigrantom. Wiceprzewodniczący partii Csaba Molnár powiedział na konferencji prasowej, że propozycja Viktora Orbána jest „pozbawiona skrupułów i nieludzka”. Uważa, że wysyłanie armii przeciwko niewinnym ludziom, jest zbrodnią przeciwko ludzkości.

Nie dziwi takie stanowisko, zważywszy, że DK jest partią lewicową – założona przez byłego premiera Węgier Ferenca Gyurcsány i innych rozłamowców ze Węgierskiej Partii Socjalistycznej (następcy Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej).

ndie.pl