Donald Tusk. / Fot. Wikipedia/Creative Commons/autor: Rockfang
Donald Tusk. / Fot. Wikipedia/Creative Commons/autor: Rockfang

W czasie kiedy Trynkiewicz od rana do wieczora gościł we wszystkich stacjach telewizyjnych, przez sejm przeszła ustawa, która zmieniła prawo o zamówieniach publicznych – Od teraz przetargi mogą zostać utajnione. Posłowie przyjęli zmiany 295 głosami, przy 129 głosach sprzeciwu i 8 wstrzymujących się.

Kwota wolna od przetargu wzrosła ponad dwukrotnie, z 14 do 30 tys. euro. Po drugie, dane wykonawcy zlecenia oraz koszt zamówienia za publiczne pieniądze może teraz zostać utajniony.

Kręcenie lodów w majestacie prawa?

Najbardziej niepokoi zapis, który wprowadza rygor utajnienia informacji o wysokości wynagrodzenia za realizację zamówienia publicznego z wolnej ręki. Łatwo bowiem można sobie wyobrazić sytuację, że jakaś jednostka administracji publicznej w trybie zamówienia z wolnej ręki wynajmie do np. „konsultacji marketingowych” albo „doradztwa personalnego” dobrego znajomego dyrektora tej jednostki za 100 tys. zł, ale o kwocie wynagrodzenia nie będzie musiała gdziekolwiek informować.

Nie usłyszymy o ustawionych przetargach

O ustawionych przetargach, takich jak ten na 595 mln zł, pomiędzy ZUS a ASSECO Poland, usłyszymy zdecydowanie rzadziej, jeśli w ogóle. A dzięki nowemu prawu, bez wątpienia będzie ich zdecydowanie więcej. Skandaliczną poprawkę chroniącą dane wykonawcy w ostatniej chwili wniósł poseł PO Marcin Święcicki.

na podstawie: piechula.com.pl/niewygodne.info.pl