Zatrzymano podejrzanego o morderstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin
źródło: swidnica24.pl

We wtorek popołudniu sąd, na wniosek prokuratury, zdecydował o tymczasowym areszcie dla 22-latka podejrzanego o zabójstwo 10-latki z Mrowin. Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdza w komunikacie, że „Sposób zatrzymania Jakuba A., mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny, narusza jego godność i stanowi pogwałcenie praw człowieka.

Rzecznik Praw Obywatelskich broni praw mordercy z Wrocławia
źródło: fakt.pl

Nieodpowiedni sposób zatrzymania?

Jakuba A. zatrzymano w niedzielę po południu. Na nagraniu widać, jak bramę forsuje kilku funkcjonariuszy ze specjalnej policyjnej jednostki. Na następnym ujęciu widać leżącego na ziemi mężczyznę. Nie stawia oporu. Policjanci zakuwają go w kajdanki. Chwilę później niemal niesiono go do samochodu. Nie ma na sobie butów. Nie ma też spodni – czytamy na tvn24.pl.

W czwartek natomiast Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur wydał oświadczenie dotyczące zatrzymania Jakuba A. Jego zadania wykonuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Co stwierdzono? Otóż podejrzany nie stawiał oporu. Z tego względu według KMPT “nie były potrzebne kajdanki zespolone ani chwyt obezwładniający”.

“Mimo to został położony na brzuchu, na podłodze, po czym założono mu kajdanki zespolone na trzymane z tyłu ręce i na nogi. Z budynku wyprowadzono boso, w samej bieliźnie i koszulce, ze skutymi rękami i nogami. Funkcjonariusze stosowali chwyt obezwładniający, powodujący, że zatrzymany szedł mocno pochylony do dołu. Przez cały czas doprowadzenia zatrzymanemu towarzyszyli zamaskowani funkcjonariusze policji” – napisano w komunikacie KMPT.

Rzecznik Praw Obywatelskich mówi o „naruszeniu godności zatrzymanego”

W jego ocenie stosowanie kajdanek było zbędną procedurą. W przypadku uzasadnionej konieczności jednak, jego zdaniem, wystarczyłoby zastosowanie ich na ręce. Uznał za “niedopuszczalne wyprowadzenie zatrzymanego z budynku boso i niekompletnie ubranego, a następnie pozostawienie zatrzymanego w takim stanie, w czasie wykonywania czynności procesowych”.

Sprawę skomentował rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. Według niego RPO powinien mieć w pierwszej kolejności na uwadze prawa rodziny okrutnie zamordowanej dziewczynki i ludzi, których poczucie bezpieczeństwa naruszyła zbrodnia w Mrowinach. – Powinien złożyć kondolencje rodzinie, a policjantom i prokuraturze podziękować za skuteczne i szybkie działania przeprowadzone zgodnie z prawem – oświadczył Ciarka.

źródło: tvn24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.