Siedmioro sędziów Sądu Najwyższego uznało, że „prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych”. Jest to odpowiedź na ułaskawienie w 2015 r. Mariusza Kamińskiego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

„Prawo łaski przed prawomocnym skazaniem nie wywołuje skutków prawnych” – stwierdził sąd.

W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w pierwszej instancji Mariusza Kamińskiego i jego zastępcę Macieja Wąsika na trzy lata pozbawienia wolności, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA. Skazani odwołali się, jednak zanim sąd zbadał ich apelację, w listopadzie 2015 r. prezydent Duda ich ułaskawił.

„Postanowiłem uwolnić wymiar sprawiedliwości od sprawy Mariusza Kamińskiego, która zawsze byłaby postrzegana jako polityczna” — powiedział Andrzej Duda. Był to precedens, gdyż nigdy wcześniej prezydent nie ułaskawił nikogo przed prawomocnym wyrokiem sądu.

Według Sądu Najwyższego w określonych przypadkach możliwe jest wniesienie kasacji na niekorzyść oskarżonych, nawet jeśli zostało zastosowane prawo łaski. Obrońcy skazanych opuścili sąd bez wypowiedzi dla mediów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.