foto: pl.wikipedia.org
foto: pl.wikipedia.org
foto: pl.wikipedia.org

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o uchyleniu decyzji prokuratury, która umorzyła śledztwo ws. nieprawidłowości przy tworzeniu raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych przez Antoniego Macierewicza. Macierewicz pełnił wtedy funkcję szefa komisji weryfikacyjnej. Decyzja sądu oznacza, że śledztwo zostanie wznowione.

Prokuratura początkowo chciała postawić Macierewiczowi zarzut niedopełnienia obowiązków jako funkcjonariuszowi publicznemu przy tworzeniu raportu z weryfikacji WSI. Prokurator generalny – Andrzej Seremet, dwa razy odmawiał jednak uchylenia immunitetu politykowi PiS. Ostatecznie w 2013 roku, po 6 latach śledztwa zdecydowano o jego umorzeniu. Prokuratura uznała, że Macierewicz jako szef komisji nie był funkcjonariuszem publicznym, który może odpowiadać za niedopełnienie obowiązków bądź ich przekroczenie. Stwierdzono ponadto, że raportu jest dokumentem „analityczno – ocennym”, a co za tym idzie nie może być oceniany w kategoriach „poświadczenia nieprawdy”.

Zażalenia na umorzenie śledztwa złożyli były szef WSI gen. Marek Dukaczewski, były agent wywiadu Aleksander Makowski, Zygmunt Solorz-Żak, Polsat, ITI i ABW. Prokuratura Apelacyjna w Warszawie wnosiła, o utrzymanie umorzenia jednak sąd podjął inną decyzję co oznacza wznowienie śledztwa ws. raportu. Wyrok jest prawomocny.

na podstawie: rmf24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here