Lublin - Kościół św. Ducha, Nowy Ratusz i Brama Krakowska. Widok z Bramy Trynitarskiej. Foto: Wikimedia Commons

Samorządy w województwie lubelskim odmawiają przyjmowania tzw. „uchodźców”. Utrzymują, że na ich terenie nie ma odpowiednich warunków. Imigrantom pomoże za to Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Termin odpowiedzi na pismo wojewody lubelskiego z prośbą o przyjęcie uchodźców minął w ubiegły czwartek. Jak poinformował rzecznik wojewody Marcin Bielesz, spośród 213 gmin regionu odpowiedzi nadeszły ze 172. Wszystkie zawierają stwierdzenia, że gminy nie mają możliwości przyjęcia uchodźców na swoim terenie, głównie ze względu na braki lokali – wyjątek stanowi pismo z Lublina, które głosi, że miasto to jest gotowe rozważyć uczestniczenie w realizacji programów przesiedleń uchodźców na terytorium Polski, jednak po przedstawieniu przez Radę Ministrów zasad jego realizacji i trybu finansowania.

Deklaracja pomocy uchodźcom padła za to ze strony KUL-u oraz Fundacji Jana Pawła II – będzie to wspólne ufundowanie 8 stypendiów dla uchodźców – poinformowała rzeczniczka uczelni Lidia Jaskuła.

„W tej chwili jeszcze nie wiemy skąd będą pochodzić nasi goście – te kwestie powinny być ustalone oficjalnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale zgłaszamy swoją gotowość pomocy, chcemy ich wspierać i w miarę naszych możliwości otoczyć opieką” – stwierdziła Jaskuła.

Źródło: PAP.

MN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.