Common Wikimedia

Kilka dni temu, profesor Krystyna Pawłowicz miała w Sejmie szokujące wystąpienie. Wynika z niego, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego sami napisali ustawę która zwiększa ich kompetencje. Ustawa ta ma pozwalać również na to, by odsunąć od władzy legalnie wybranego prezydenta.

Projekt został napisany, przez samych sędziów TK, w tajemnicy i złożony z inicjatywy prezydenta. Projekt winien powstać w Sejmie, jako wynik politycznego konsensusu a sędziowie mogli występować tutaj jedynie w charakterze ekspertów. W razie zaskarżenia tej ustawy do TK, również sami sędziowie będą orzekać o tym czy dobrze napisali czy nie. Jest to sytuacja niezdrowa, niedobra, narusza wszelkie standardy orzekania. Projekt sprzeczny z Konstytucją, rozszerza konstytucyjny zakres kompetencji Trybunału, zezwalając by nie tylko Konstytucja ale również ustawy określały kompetencje tego organu – alarmowała poseł Krystyna Pawłowicz.

Profesor zwróciła uwagę na jeszcze jedną kwestię, która szczególnie dziś brzmi złowieszczo.

Co najważniejsze, wprowadza również sprzeczną z Konstytucją procedurę orzekania o „czasowej niemożności sprawowania urzędu przez prezydenta”, co miałoby się odbyć poprzez akceptację dowolności powodów, z jakimi Marszałek Sejmu mógłby wystąpić do TK, żeby orzec czasowe zawieszenie prezydenta. Jest to w skrajnej sytuacji, marszałkowo – konstytucyjno – sędziowski zamach stanu – znosząc prezydenta z urzędu z powodów, których Konstytucja nie określa. Projekt przyzwala na dowolne określenie tych powodów tych przez Marszałka. Jako prawnik protestuję – zakończyła Pawłowicz.

Poniżej pełne wystąpienie.

https://www.youtube.com/watch?v=6P177AfoFz0

5 KOMENTARZE

  1. Panie Andrzeju 9 mln Polaków stoi za Panem jakby co…Proszę się nie martwić, wywieziemy ich na taczkach niech tylko spróbują zorganizować zamach stanu.

  2. Pan Andrzej Duda mówił w czasie kampanii, że jako prezydent będzie przyglądał się nominacjom sędziowskim i może odmawiać mianowania / awansowania tych sędziów, do których sprawiedliwości będzie miał zastrzeżenie. Bowiem to prezydent „udziela sędziom majestatu Rzeczypospolitej, w której imieniu sprawują swoją funkcję”. Czyżby tak szybka odpowiedź ? Jak się Panu Prezydentowi coś nie spodoba, to go zawiesimy ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.