Foto: Anna Oflus/Parezja.pl

Posłowie jednogłośnie upoważnili prezydenta RP do ratyfikacji umowy o utworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. Banku, który ma być chińską alternatywą dla instytucji finansowych zdominowanych przez Stany Zjednoczone.

Polska to jedno z 57 państw, które brały udział w zakładaniu ABII. Wśród członków Banku są m.in. Chiny, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania. Projekty realizowane przez tę instytucję mają przyczynić się do rewitalizacji m.in. “Jedwabnego Szlaku”. Pieniądze będą inwestowane głównie w rozwój bezpośrednich połączeń morskich i kolejowych między Azją i Europą.

Zgodnie z umową Polska jako jedno z państw założycielskich może m.in. negocjować ramy organizacyjne i prawne banku, w tym m.in. jego status. Kapitał założycielski ABII wynosi 100 mld dolarów. Udziały poszczególnych krajów wyliczane są zgodnie z formułą opartą o produkt krajowy brutto. Polska ma prawo subskrybować kapitał na poziomie 831,8 mln dolarów, co oznacza udział w kapitale banku na poziomie 0,8475 proc. – czytamy na stronie Sejmu.

Umowa ma ułatwić polskim przedsiębiorcom udział w realizacji projektów finansowanych przez ABII. Zdaniem przedstawicieli rządu, członkostwo w ABII jest szansą dla polskich przedsiębiorców. Teraz ustawą zajmą się senatorowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.