BBC odkryło szczegóły tajnej umowy, która pozwoliła setkom dżihadystów z ISIS i ich rodzinom uciec z Rakki, pod obserwacją koalicji kierowanej przez USA.

Bojownicy terrorystycznego Państwa Islamskiego dostali „zielone światło” do ewakuacji będącego pod strzałem wojsk koalicyjnych miasta Rakka. Terroryści uciekając wraz z rodzinami nie byli niepokojeni przez wojska USA, Kurdów oraz Wielkiej Brytanii.

Jak twierdzi BBC, pozwolono im także na dotarcie na tereny będące pod kontrolą ISIS. Stamtąd mogli bez trudu przez Turcję przedostać się do Europy i dalej prowadzić swój dżihad. Informację o tym BBC miało potwierdzić w kilku źródłach.

John Mattis z departamentu obrony USA podczas konferencji prasowej twierdził, że celem wojsk USA i Wielkiej Brytanii było unicestwienie bojowników ISIS i zapobiegnięcie powstania „ISIS 2.0”.

Jednak jak wynika z ustaleń BBC, pod zdobyciu Rakki przez wojska koalicji, bojownicy ISIS zostali ewakuowani do innych miejsc w Syrii oraz do Turcji – stamtąd mieli już wolną drogę do Europy. Jeden z przemytników ludzi, z którym rozmawiali dziennikarze BBC, powiedział, że wiele rodzin, które przerzucił przez turecką granicę, mówiło po francusku, angielsku i w innych zachodnich językach. Konwój ewakuowanych z Rakki, miał liczyć około 50 ciężarówek, 13 autobusów i kilkaset samochodów osobowych. W grę wchodzi ucieczka około 4 tysięcy ludzi.

rmf24.pl/ndie.pl