Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej to w teorii  instytucja, której powierzono m.in. pełnienie służby meteorologicznej i hydrologicznej na terytorium Polski  finansowana ze środków publicznych (czyli naszych podatków).  W praktyce jednak działalność IMGW w żadnym wypadku nie można nazwać służbą.

Portal twojapogoda.pl alarmuje, że instytut: „utrudnia polskim internautom śledzenie gwałtownych zjawisk pogodowych, np. wyłączając dostęp do bieżących skanów radarowych. Na swoim serwisie publikuje je z dużym opóźnieniem, w nieczytelnej formie, często skutecznie zakryte wieloma banerami reklamowymi.„. Takich działań nie można nazwać inaczej jak: skandal. Instytucja publiczna ma obowiązek dostarczać nam bieżących informacji, wynikających z jej działalności. W końcu, gdyby nie my, nasze podatki, to trzeba by było ten cały cyrk zamknąć.

Brak dostępu do bieżących danych radarowych udostępnił niedawno niekomercyjny serwis RadarEU. Niestety na krótko mogliśmy się cieszyć danymi dot. Polski, bo po jakimś czasie IMGW po prostu je zablokowała, odbierając ponownie nam dostęp do bieżących danych pogodowych, a serwisowi grożąc pozwem sądowym. Dzięki obecności aktualnych danych radarowych w internecie np. mieszkańcy miejscowości, gdzie mają przejść gwałtowne ulewy, wystąpić podtopienia, mogliby się d otego wcześniej przygotować. IMGW wychodzi jednak zapewne z założenia: A co nas ciemny lud obchodzi, my tylko trzepiemy kasę na reklamach.

Działania IMGW spotkały się z ostrymi reakcjami internautów. Portalowi twojapogoda.pl udało się skopiować niektóre, zanim zostały usunięte przez administratorów facebookowego profilu instytutu:

„byliście jesteście i będziecie ZŁODZIEJAMI!!! taka prawda”.

„Ps. przynajmniej statystyki profilu wam skoczą bo cała Europa będzie się z was śmiać”

„W PZPNie zaczęły się zmiany, przyjdzie i na Was kolej. Ja nie wymagam udostępnienia danych radarowych, ale żądam! W innym przypadku oddajcie pieniądze do budżetu państwa”.

„Gratuluję. Ale dość tej samowolki. Odpowiednie listy jeszcze w tym tygodniu trafią na ręce posłów z komisji ochrony środowiska. Takowe trafią także do ministra i vice ministra środowiska. Odpowiednie adnotacje trafią także do mediów — na pewno z chęcią zainteresują się tym, że blokujecie dostęp do danych tak samo jak Białoruś ( A przepraszam, więcej danych publikują służby Białoruskie ). Proponuje powoli zastanowić się jak udostępniać dane z Cappi i Zhail”.

„Same dziady! Jesteście bardzo chciwi i nie lubicie pomagać wszystkich w potrzebie”.

„A to czasem nie z naszych podatkow sie utrzymujecie? I tak krecicie wlasnie beke na siebie, jako jedyni nie udostępniając danych. Gratulacje”.

„Niestety ale za decyzje (błędne) trzeba przyjdzie wam zapłacić. Rozpoczęła się lawinowa akcja społeczna mająca na celu przywrócenia dostępu do PUBLICZNYCH, JAWNYCH i OGÓLNODOSTĘPNYCH danych. Wszak IMGW jest spółką PAŃSTWOWĄ. Panie Ostojski, Pana chwile w tej firmie są już policzone”.

„A dlaczego dziś nie ogłosicie swojego stanowiska? Strach obleciał czy dalej zamierzacie sobie z nas kpić??? Olewacie nas od zeszłego roku, dobrze że chociaż amatorskie grupy są w stanie wydać prawidłowe ostrzeżenia, bo wy jako instytucja państwowa, żyjąca z naszych podatków już nawet do tego się nie nadajecie”.

„Swoimi poczynaniami kolejna ważna instytucja strzela sobie samobója,jesteście ślepi nie widząc tego jak Polacy nie traktują waszych ostrzeżeń na serio,fachowców to wy macie ale takich co nawet podstawówki nie skończyli , same układy po SB UB i h** wie czym jeszcze , Spinacie się o dane? uważajcie przy tym spinaniu żeby wam się pośladki nie zrosły”.

„Kolejna państwowa instytucja do zaorania – inaczej tego nie da się naprawić. Przechowalnia nieudaczników. Oni dalej pracują jak za głębokiej komuny, a stronę zrobiły im gimbusy”.

„A od czego Wy jesteście?? Czy tylko od wyciągania kasy od Obywateli?? Wstyd – Europa już dawno się z nas śmieje”.

„Czy ja mogę pozwać was do sądu za używanie moich pieniędzy wbrew mojej woli?”

W związku z falą niezadowolenia IMGW-PIB zdecydowało się, że dziś wystosuje oficjalną informację prasową w sprawie udostępniania danych radarowych.

 

źródło: twojapogoda.pl