foto: wikimedia.commons.org

Prokuratura okręgowa w Katowicach wszczęła śledztwo w sprawie styczniowego porozumienia rządu ze związkowcami górniczymi. Ma ona zbadać, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego.

Składający zawiadomienie zarzucają stronie rządowej oszukanie górników, gdyż rząd nie tylko nie wywiązał się z zapisów styczniowego porozumienia, które dotyczą m.in. powołania Nowej Kompanii Węglowej, ale też podpisując dokument, musiał zdawać sobie sprawę, że jego zapisy nie zostaną spełnione w takiej formie ze względu na przepisy Unii Europejskiej dotyczące niedozwolonej pomocy publicznej.

Pismo zostało złożone w oparciu o art. 231 Kodeksu karnego. Jest w nim mowa o niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, który działa w ten sposób na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Zawiadomienie złożył adwokat Grzegorz Długi, który reprezentuje w tej sprawie cztery osoby fizyczne, w tym Pawła Kukiza.

„Prokurator uznał, że zawiadomienie daje podstawy do wszczęcia śledztwa i zbadania, czy w związku z podpisaniem porozumienia w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej nie doszło do przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego” – stwierdziła Marta Zawada-Dybek, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

 

PAP/mn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.